Otwieranie drzwi kojarzy nam się przede wszystkim z korzystania z tradycyjnego klucza. Nic w tym dziwnego – jest to metoda, która znana jest od setek lat, i z pewnością praktycznie każdy z nas codziennie otwiera drzwi swojego domu właśnie za pomocą klucza. Niekiedy jednak klucz nie jest najlepszą metodą, a nowoczesne technologie umożliwiają skorzystanie z innych metod – przykładem jest zamek na kartę, z którego korzystanie niesie za sobą liczne korzyści.

Drzwi na kartę zbliżeniową – jak to działa?

Elektroniczne zamki na kartę możemy dziś spotkać w bardzo wielu miejscach. Powszechnie stosowane są w hotelach oraz miejscach pracy, biurach i urzędach, ale można również spotkać je na osiedlach, w blokach, a niekiedy nawet w domach prywatnych. „Kluczem” jest specjalna karta, a korzystanie z niej jest bardzo proste:

  • Po przyłożeniu karty do czytnika następuje zasprzęglenie klamki do drzwi zewnętrznej – od tego czasu jej użytkownik ma zazwyczaj kilka sekund, podczas których możliwe jest otwarcie drzwi. Następnie zamek ulega zablokowaniu.
  • Podczas wychodzenia z pomieszczenia drzwi zostają automatycznie zablokowane – ich otworzenie po raz kolejny wymaga użycia karty dostępu. Drzwi od wewnątrz można otwierać bezpośrednio za pomocą klamki, bez konieczności zastosowania karty zbliżeniowej.
  • Zazwyczaj możliwe jest zamknięcie zamka również od środka, nie dzieje się to jednak automatycznie

Gdzie mogą znaleźć zastosowanie drzwi na kartę?

Drzwi na kartę są szczególnie popularne w hotelach – zastępują klucze, każdy gość otrzymuje bowiem zamiast nich odpowiednią kartę. To rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze zarówno dla gości hotelowych, jak i dla obsługi i pracowników. Drzwi otwierane za pomocą karty zbliżeniowej sprawdzają się doskonale również w dużych miejscach pracy i instytucjach, gdzie każdy pracownik ma inne uprawnienia i inny dostęp do różnych pomieszczeń. Chcąc korzystać z tradycyjnych kluczy, każdy z pracowników musiałby w takiej sytuacji nosić ich ze sobą cały pęk.

Dzięki zastosowaniu karty, którą można indywidualnie skonfigurować w przypadku każdego pracownika, wystarczy noszenie przy sobie jednej karty. Można na niej zakodować to, które drzwi dany pracownik ma prawo otwierać, a które nie, co znacznie ułatwia logistykę i zapobiega przedostawaniu się niepożądanych osób do pomieszczeń, w których nie powinny się znaleźć. Wiele firm ceni sobie to rozwiązanie szczególnie ze względów bezpieczeństwa – to znaczne ułatwienie pracy ochroniarzom, a także prostsze ustalanie przebiegu wydarzeń w przypadku niejasności, złamania prawa lub kradzieży. Dodatkowo, możliwości przeprogramowania karty sprawiają, że są one niejako wielorazowe – można zmienić ich zastosowanie, bez konieczności wytwarzania nowej karty – co jest niemożliwe w przypadku kluczy.

Dlaczego warto korzystać z zamków elektronicznych?

Stosowanie zamków elektronicznych i drzwi na kartę ma liczne zalety. Pomijając kwestie wymienione wcześniej w tym artykule, warto wspomnieć jeszcze o jednym – dostęp do serwerowni pozwala, w przypadku stosowania drzwi zamykanych na kartę, sprawdzenie historii użytkowania poszczególnych kart.

Jakie niesie to za sobą korzyści? Bardzo liczne – pozwala bowiem na dokładne prześledzenie czasu i miejsca używania poszczególnych kart i otwierania drzwi. Znacznie redukuje to możliwości nadużyć i wchodzenia do pomieszczeń przez osoby niepożądane. Dzięki temu, że historia używania kart jest zapisywana, zawsze można wrócić do konkretnego dnia i godziny i sprawdzić zapisane dane – co pozwala na rozwianie wielu wątpliwości i rozwiązywanie problemów. To znaczna oszczędność – obniża niezbędne wydatki na ochronę budynku, będąc przy tym bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Zamki elektroniczne stają się coraz bardziej popularne, a w niektórych miejscach ich zastosowanie staje się już niemalże oczywistością i standardem. Biorąc pod uwagę ich liczne zalety, rozsądne koszty i prostotę obsługi, można spodziewać się, iż ich popularność będzie nadal rosła, zarówno w miejscach publicznych, urzędach lub hotelach, jak i w posiadłościach prywatnych.