Bardziej wydajna, cichsza, lepiej działająca jednostka klimatyzacyjna. Kompaktowa wygoda dzięki zintegrowanemu sterowaniu klimatem. Imponująco niski poziom hałasu i liczne funkcje zwiększające wygodę sprawiają, że ten system jest idealnym wyborem dla osób z pasją do podróżowania, które cenią sobie również jakość. Klimatyzacja to znacznie więcej niż tylko dodatkowy komfort w Twoim samochodzie czy w domu. Chłód, który zapewnia w przypadku wysokich temperatur zewnętrznych, jest czasem warunkiem, by w ogóle jechać. Równie ważny jak strumień chłodzącego powietrza klimatyzacji jest jej drugi efekt: niezawodnie osusza powietrze wewnątrz samochodu zarówno latem, jak i zimą.

Czyszczenie klimatyzacji – jak wyczyścić klimatyzację?

System klimatyzacji w twoim samochodzie działa w oparciu o czynnik chłodniczy, który zamienia ciecz znajdującą się wewnątrz klimatyzatora w gaz przepływający przez serię wężownic. Wężownice te zasysają powietrze z zewnątrz, chłodzą je, a następnie rozprowadzają schłodzone powietrze po całym samochodzie. Czynnik chłodniczy paruje podczas sprężania, tworząc spadek ciśnienia, który zmusza go do przepływu przez sprężarkę w celu ponownego sprężenia. Kiedy tak się dzieje, gaz o wysokiej temperaturze skrapla się w ciecz.

System klimatyzacji samochodowej jest zamkniętym układem, w którym krąży czynnik parujący. Szczelność tego układu ma decydujący wpływ na funkcjonowanie urządzenia klimatyzacyjnego. Aby zachować jak największą sprawność sprężarki i przedłużyć jej żywotność, powinna być ona zamontowana w odpowiednio wentylowanym miejscu, w którym nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani nadmierne nagrzewanie przez silnik. Prawidłowo zamontowany kompresor zapewnia także dobrą kondycję całego układu chłodzenia, chroniąc tym samym Twój samochód.

Zasada działania klimatyzatora oparta jest na adiabatycznym rozprężaniu gazu. Sprężarka spręża gaz na stałym poziomie temperatury (w kondensatorze gazu). Proces ten powoduje wzrost ciśnienia w układzie, co odpowiada redukcji entropii, a więc i obniżeniu temperatury; procesowi temu towarzyszy wzrost objętości. Schłodzony gaz jest następnie rozprężany przy stałym ciśnieniu (w parowniku) tak, aby powrócił do swojej pierwotnej objętości; podczas tego procesu ciepło jest absorbowane z przestrzeni, która ma być schładzana.

Klimatyzator jest urządzeniem służącym do obniżania temperatury gazu, gaz pod ciśnieniem zostaje schłodzony i wypływa strumieniem na zewnątrz. Proces ten odbywa się wewnątrz obiegu chłodniczego pomiędzy dwoma jednostkami: skraplaczem i parownikiem. Można użyć dowolnego gazu, ale zazwyczaj jest to woda. W samochodowym systemie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym jest woda, środek przeciw zamarzaniu oraz inhibitory korozji lub biocydy, które zapobiegają rozwojowi bakterii.

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – ozonowanie, czyszczenie, dezynfekcja

Poznaj najskuteczniejsze sposoby na czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Gdy chcesz zdezynfekować wloty powietrza, ważne jest, by je najpierw osuszyć. Nie jest możliwe czyszczenie parownika, gdy jest w nim woda. Aby go osuszyć, po prostu uruchom samochód z włączoną klimatyzacją i nagrzewnicą, z zamkniętymi pokrywami otworów wentylacyjnych. Powinno to zająć około 10 minut.

Przed dezynfekcją ważne jest, by zamknąć wloty powietrza w klimatyzatorze. Następnie użyj specjalnej pianki (np. Nanoclean AC8), która zabije wirusy i bakterie. Otwórz pokrywę i wytrzyj cały pozostały kurz, który mógł się tam ukryć. Wyczyść wloty powietrza, dmuchawę i wentylator. Po wszystkim włącz ponownie klimatyzator, by upewnić się, że w środku nie ma już wilgoci.

Obficie spryskaj klimatyzator pianką czyszczącą. Możesz użyć co najmniej połowy pojemnika. W tym przypadku: im więcej tym lepiej. Chroń elementy elektryczne. Poprzez wykonanie tej czynności bakterie i grzyby zostaną oczyszczone bez wysiłku, a twój sprzęt będzie zdezynfekowany na dłużej. Jest to jedna z wielu zalet używania naszego produktu, o czym możesz się przekonać, czytając instrukcję obsługi klimatyzatora.

Jak przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji?

Aby zdezynfekować wnętrze swojego samochodu, najpierw upewnij się, że wszystkie nawiewy oraz urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne są całkowicie wyłączone. Włącz dmuchawę powietrza i spryskaj pianką wewnętrzną powierzchnię. Po trzech minutach wyłącz dmuchawę i użyj reszty pianki, by dokładnie pokryć wszystkie części systemu wentylacyjnego. Jest to nieszkodliwy środek dezynfekujący, który po wyschnięciu nie pozostawia żadnych śladów.

Procedura jest bardzo podobna w przypadku wlotu powietrza. Po uruchomieniu silnika i włączeniu dmuchawy należy umyć przewód wlotu powietrza. Celem mycia pianką czyszczącą jest usunięcie jak największej ilości zanieczyszczeń z kabiny. Dzięki temu jazda będzie przyjemniejsza.

Dezynfekcja klimatyzacji za pomocą zamgławiacza

Czyszczenie kanałów powietrznych w Twoim samochodzie od wewnątrz to skomplikowany proces. Możesz jednak znacznie ułatwić sobie to zadanie dzięki temu poręcznemu zamgławiaczowi dezynfekującemu. Umieszczając go w komorze silnika, nie będziesz musiał wspinać się do wnętrza swojego samochodu lub ciężarówki ani używać długich, nieporęcznych szczotek, by dotrzeć do każdego zakamarka. Jest on także przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla zwierząt i dzieci.

Tak zwana pianka czyszcząca może być używana także jako odświeżacz powietrza. Składa się ona z prostego kanistra z wąską dyszą, który umieszcza się w kanale wentylacyjnym pojazdu. Silnik jest uruchamiany, a środek dezynfekujący jest rozpylany do kanałów wentylacyjnych, które są jednocześnie czyszczone.

Zamgławiacz może być również używany w pojazdach, które nie są często używane. Środek dezynfekujący jest samoschnący, a uszkodzenia spowodowane wilgocią i wysokimi temperaturami nie stanowią problemu. Może skutecznie zamgławiać kanały wentylacyjne na poziomie naturalnym.

Jeśli wnętrze twojego samochodu pachnie tak, jakby twój zwierzak skradał się z tyłu, albo jeśli podróżujesz z dzieckiem i obawiasz się, że kiedy nadejdzie czas pójścia do szkoły, nauczycielce może nie spodobać się zapach butów twojego trzyletniego synka, to rozwiązaniem może być zamgławiacz. Ostatnio stał się on popularny wśród różnych producentów.