Jak urządzić pokój dzienny? Czy zrobić to w stylu skandynawskim, czy glamour, czy klasycznym – wszystko jest kwestią gustu. Należy pamiętać, że salon daje odwiedzającym go gościom pierwsze i najważniejsze wrażenie o właścicielu. Jakie są jego zasady? Jakich kolorów i mebli używać?

Jak urządzić salon? W jakim stylu?

Salon można urządzić na więcej niż jeden sposób, a od kilkudziesięciu lat nadchodzą także zmiany w jego układzie. Aby nadążyć za trendami, trzeba wiedzieć, co dokładnie składa się na nowoczesny salon i jak można go zaaranżować.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego w ogóle powinieneś myśleć o aranżacji swojego salonu. Twoja rodzina spędza tutaj dużo czasu, czy to wylegując się i oglądając telewizję, wykonując prace domowe, bawiąc się z dziećmi, rozmawiając z przyjaciółmi. Nawet jeśli tak nie jest, a Twój salon przez większość czasu pełni funkcję formalnej jadalni, nie zmienia to faktu, że jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Co więc sprawia, że salon jest nowoczesny? Jakich zasad się trzyma? Dlaczego warto urządzić salon właśnie w ten sposób? Jak sprawić, by wyglądał on tak, jak chcemy? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Salon w stylu nowoczesnym

Dobrze urządzony nowoczesny salon pozwala jego właścicielowi się nim pochwalić. Nowoczesne salony mają w sobie pewną surowość dzięki prostocie form i linii, z których składają się meble, na przykład oczywiście krzesła. Teraz jednak opowiemy, jak projektuje się wnętrze. Podstawową zasadą nowoczesnego rozmieszczenia mebli jest spokój i wygoda. Główną rzeczą jest sam schemat kolorów (monochromatyczny).

Nowoczesny projekt salonu charakteryzuje się brakiem czegokolwiek zbędnego lub niepotrzebnego. Nowoczesny wystrój wnętrz oznacza, że nie ma tu artystycznych ornamentów, tylko czyste linie i ostre formy geometryczne. Niektóre kontrasty mogą być obecne: mogą one stanowić dobry akcent w wystroju salonu.

Salon to jedno z głównych pomieszczeń w domu, które wymaga odpowiedniego oświetlenia, zachowania odległości od okna, aby uniknąć przegrzania. Dzisiejsze trendy w aranżacji wnętrz nakazują, aby były tam tylko ciemne meble i jasne ściany. Jest to fajny, nietypowy sposób na udekorowanie nowoczesnego salonu. Najczęstszą kompozycją kolorystyczną dla nowoczesnego wnętrza jest czerń, szarość i biel. Obecnie dominują one w nowoczesnym stylu w projektowaniu i dekoracji.

Historia stylu nowoczesnego

W połowie XIX wieku, po rewolucji przemysłowej i zwycięstwie nowych technologii, społeczeństwo i świadomość Zachodu podzieliły dwie mentalności: utopijna, oparta na racjonalności, ciężkiej pracy i fachowości oraz optymistyczna, mistyczna, która w tych osiągnięciach widziała zagrożenie dla istnienia i postępu ludzkości. Ten rozdźwięk przenikał do wszystkich dziedzin życia i sztuki. Moderniści zajmowali bezkompromisowe stanowisko wobec nowości.

Styl nowoczesny to koncepcja postrzegania świata za pomocą zmysłów i intelektu. Zgodnie z tą koncepcją, projektowanie salonu musi opierać się na prostocie, wygodzie i funkcjonalności. Nowoczesny styl aranżacji wnętrz pomaga nam zaoszczędzić pieniądze poprzez zminimalizowanie ilości dekoracji i mebli w pomieszczeniu.

Nowoczesny projekt pokoju dziennego jest właściwym wyborem, jeśli chcesz, aby Twój pokój był doskonałą, stylową przestrzenią życiową i przyjazną dla gości. Przy takim podejściu liczy się tylko wygoda i prostota. Minimalizm i funkcjonalizm pomogą Ci szybciej osiągnąć zamierzony efekt. Aby wszystko się udało, nie potrzebujesz drogich rzeczy i dodatkowych dekoracji. Wystarczy zachować prostotę i cieszyć się nowoczesnym stylem życia z elegancją, którą mogą stworzyć proste meble w neutralnych kolorach.