Kiedy życie nabiera tempa, dobre mikrofalówki mogą stać się istotną częścią Twojej kuchni. Mogą być używane do szybkiego podgrzewania resztek, szybkiego rozmrażania posiłków lub ponownego podgrzewania żywności, która została wyjęta z piekarnika. Kiedy przychodzi do wyboru dobrej mikrofalówki jednak, to może być łatwo czuć się przytłoczony z wszystkich opcji tam. W tym artykule przejdziemy przez wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem swojej pierwszej mikrofalówki i ponownie przy modernizacji starego.

Co to jest dobra mikrofalówka?

Kuchenka mikrofalowa działa na tej samej zasadzie, co zwykły piekarnik: gotuje jedzenie, podgrzewając je od środka na zewnątrz. Jednak mikrofale działają poprzez wysyłanie fal elektromagnetycznych do żywności, które następnie powodują, że cząsteczki w żywności wibrują i zmieniają swoją strukturę. To powoduje, że molekuły absorbują więcej energii, a więc szybciej zmieniają swoją strukturę. Ponieważ cząsteczki wibrują znacznie szybciej, pochłaniają mniej energii, więc jedzenie nie nagrzewa się tak bardzo jak w piekarniku. Mikrofale są używane do rozmrażania, odgrzewania, gotowania wody i ponownego podgrzewania żywności w inny sposób.

Sprawdź moc i napięcie swojej obecnej mikrofalówki

Zanim wybierzesz najlepszą mikrofalówkę do swojej kuchni, powinieneś sprawdzić moc i napięcie swojej obecnej mikrofalówki. To może brzmieć jak podstawowa rzecz do sprawdzenia, ale wiele starszych mikrofalówek nie jest wystarczająco potężnych, aby robić rzeczy, które chcesz, aby robiły w twojej kuchni. Jeśli Twoja mikrofalówka nie jest wystarczająco mocna dla Twoich potrzeb, być może trzeba będzie ją uaktualnić do nowego modelu. Alternatywnie, mocna mikrofalówka może być rozszerzeniem dla Twojego obecnego piekarnika i możesz jej używać do odgrzewania jedzenia lub gotowania pewnych potraw, które nie mieszczą się w Twoim zwykłym piekarniku.

Mikrofalówki gotują jedzenie znacznie szybciej niż mogłoby się wydawać, więc ważne jest, aby pamiętać o tym przy wyborze mikrofalówki. Podczas gdy mikrofalówka może ugotować niektóre potrawy w zaledwie kilka sekund, większość większych modeli ma ustawione czasy gotowania, które możesz wybrać. Jeśli używasz mikrofalówki do szybkiego zagotowania wody lub odgrzania resztek, nie powinno to stanowić problemu. Ale jeśli gotujesz główne posiłki, możesz rozważyć nowy model, który oferuje szybsze czasy gotowania.

Funkcje dodatkowe

Istnieje wiele innych funkcji, które mogą uczynić Twoją mikrofalówkę bardziej użyteczną, w zależności od Twoich potrzeb. – Ukryte kuchenne niezbędniki. Niektóre mikrofalówki są wyposażone w dodatkowe małe lub duże wnęki, które można wykorzystać jako minilodówkę, zmywarkę do mikrofal lub przestrzeń parową do mycia naczyń.

Dodatkowe funkcje. Niektóre mikrofalówki są wyposażone w takie funkcje jak zegar cyfrowy, automatyczny start i zatrzymanie, automatyczne wyłączanie, funkcja rożna i funkcja pary. – Łatwe czyszczenie. Wiele mikrofalówek jest wyposażonych w zdejmowany stojak na talerze i zdejmowaną obrotnicę. Jeśli nie są one niezbędne w Twojej kuchni, to może warto dopłacić trochę więcej, aby mieć te funkcje w swojej mikrofalówce.

Łatwe przechowywanie. Jeśli masz dużą rodzinę i często musisz gotować lub karmić tłumy, to warto przyjrzeć się mikrofalówkom, które można ustawiać jedna na drugiej.

Łatwe i bezpieczne użytkowanie. Jeśli masz małe dzieci lub osoby mające problemy z poruszaniem się, możesz chcieć wybrać mikrofalówkę, która ma funkcje bezpieczeństwa, takie jak blokada przed dziećmi, alarm niskiego poziomu ciepła i funkcje blokady, które zapobiegają otwarciu drzwi, gdy mikrofalówka jest włączona.

Wybierz większą mikrofalówkę, jeśli karmisz tłum lub często pieczesz

Większa mikrofalówka pozwoli Ci ugotować większe ilości jedzenia na raz, co może być przydatne, jeśli karmisz duży tłum lub konsekwentnie pieczesz dla dużej liczby osób. Jednak większa mikrofalówka nie sprawi, że Twoje mniejsze będą przestarzałe. Nadal można ich używać do odgrzewania potraw i podgrzewania resztek. Przy modernizacji urządzeń kuchennych ważne jest, aby pomyśleć o tym, jak będziesz ich używać. Na przykład, mała mikrofalówka może być używana do odgrzewania posiłków i przekąsek, podczas gdy większa może być wykorzystana do robienia zapiekanek i innych większych potraw.

Nie zapominaj o bezpieczeństwie i wydajności energetycznej

Choć mikrofalówka może ułatwić ci życie, musi być również używana bezpiecznie i wydajnie. Upewnij się, że przestrzegasz wytycznych producenta dotyczących bezpiecznego korzystania z mikrofalówki i że używasz jej tylko zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli używasz standardowej kuchenki mikrofalowej, możesz bezpiecznie używać jej jako urządzenia do gotowania przez pokrętło.

Odpowiednia mikrofalówka może być używana do szybkiego odgrzewania jedzenia, gotowania konkretnych potraw, robienia popcornu, gotowania warzyw na parze i nie tylko. Chociaż mogą wydawać się prostym urządzeniem, mogą być również trudne do poruszania się. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać przy wyborze mikrofalówki i na jakie cechy zwracać uwagę. Teraz, gdy jesteś wyposażony we wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze mikrofalówki, nadszedł czas na zakupy! Przejdziemy przez najlepsze mikrofalówki dla każdego rodzaju domu i budżetu.