Twój balkon jest miejscem, w którym możesz cieszyć się ulubionym napojem wieczorem i miejscem, w którym możesz zaczerpnąć świeżego powietrza w ciągu dnia. Odpowiednie kwiaty mogą w znacznym stopniu przyczynić się do tego, że Twój balkon będzie o wiele bardziej przyjemny. Ale od czego zacząć? Istnieje tak wiele różnych rodzajów kwiatów, że może być trudno wiedzieć, które z nich będą działać najlepiej w Twojej konkretnej sytuacji. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc – za pośrednictwem naszych 5 najlepszych wskazówek dotyczących wyboru odpowiednich kwiatów na balkon!

Jest prawdopodobne, że w każdym pokoju w Twoim domu masz kwietnik. Być może nawet masz wazon pełen kwiatów w różnych stadiach wzrostu w innym pokoju. Te kwiaty z pewnością będą przyciągać wiele owadów i chorób, więc ważne jest, aby wiedzieć, skąd one pochodzą. Zacznij od rozejrzenia się po obwodzie swojego domu. W cieniu drzewa, na krawędzi balkonu lub w doniczce przy drzwiach, prawdopodobnie znajdziesz więcej kwiatów niż w innych częściach domu.

Jeśli Twój dom jest cały pomalowany na biało, możesz pomyśleć o uprawie ograniczonych kwiatów w innych kolorach. Niektóre kwiaty są bardziej odpowiednie dla białych ścian i podłóg, podczas gdy inne pasują do innych kolorów znacznie lepiej.

Szukaj kwiatów niewymagających konserwacji

Rośliny, które są łatwe w utrzymaniu i niedrogie w zakupie, najlepiej sprawdzą się na Twoim balkonie. bazylia, chryzantema, róża i słoneczniki są tego dobrymi przykładami.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest rodzaj gleby, w której trzymasz swoje rośliny. Skrzynki ozdobne, skały i inne pojemniki z ciężką, wilgotną ziemią są świetne do uprawy kwiatów, ale jeśli próbujesz utrzymać rośliny w zdrowiu, powinieneś posadzić je w lepszej glebie.

Wybierz odpowiedni kolor kwiatów

Jeśli myślisz o uprawie kwiatów na swoim balkonie, powinieneś zastanowić się nad kolorem kwiatów. Białe kwiaty są łatwe do utrzymania w czystości, są klasyczne i najlepiej sprawdzają się w wystroju balkonu. Żółty, pomarańczowy, czerwony i inne wspólne kolory kwiatów są również łatwe do utrzymania w czystości, mają ładne odcienie kolorów i iść dobrze z większością dekorów. Fioletowy jest silny, klasyczny kolor i najlepiej zostawić go naturze.

Wybierz kwiaty całoroczne

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest pora roku, do której najlepiej pasują Twoje kwiaty. W zimie, chcesz uniknąć uprawy kwiatów, które będą narażone na dużą ilość światła słonecznego. Chcesz pamiętać, że dużo energii będzie wymagane do utrzymania tych kwiatów w szczytowym stanie. W lecie natomiast można zdecydować się na mniej energetyczne, ale bardziej kolorowe kwiaty. Mnóstwo letnich kwiatów nadaje się na ściany balkonowe.

Planuj z wyprzedzeniem i kupuj hurtowo

Granice, środek pomieszczeń i miejsca, w których prawdopodobnie będziesz spędzać czas to dobre miejsca na początek, jeśli chodzi o wybór idealnych kwiatów na balkon.

Granice są łatwe do przeoczenia, jeśli chodzi o kwiaty, a nie chcesz wybrać tych niewłaściwych. Kwiaty na końcach balkonów, na przykład, będą skierowane na południe i będą wymagały mniejszej troski, podczas gdy te z samego przodu będą wymagały więcej uwagi i czyszczenia.

Aby upewnić się, że nie skończysz z mniejszą ilością kwiatów niż na początku, mądrze jest kupować hurtowo. Często można znaleźć zniżki na bukiety i aranżacje, gdy wybierzesz wiązankę kwiatów w tym samym czasie.

Wybierz motyw i trzymaj się go

Jeśli uprawiasz kwiaty, które są wszystkie tego samego typu, będziesz miał trudny czas, aby odnieść sukces. Lepiej jest być unikalnym i wybrać temat, który biegnie przez cały wybór roślin.

Na przykład, jeśli uprawiasz słoneczniki, powinieneś wybrać różne rodzaje, aby pasowały do pokoju i jego wystroju. Jeśli masz pokój słoneczny, powinieneś wybrać tropikalne kwiaty, nie tylko dla ich jasności, ale także dla ich niskiej konserwacji.

Bądź kreatywny w swoich aranżacjach

Będziesz zaskoczony tym, jak wiele różnorodności można zmieścić w jednej aranżacji. Jeśli wybierasz coś prostego, jak słonecznik, spróbuj umieścić dodatkowe kwiaty na dole jednej łodygi, a drugą łodygę z liśćmi na górze.

Jeśli Twoja aranżacja jest prosta, ale nadal sprawia wrażenie nieco artystycznej, spróbuj połączyć kilka łodyg z liśćmi po jednej stronie i kwiatami po drugiej. Możesz nadać aranżacji jeszcze bardziej roślinny wygląd, przypinając pojedyncze liście do łodyg lub używając doniczek lub skrzynek jako podpórek.

Zaplanuj swoją przyszłość

Twój balkon może nie istnieć długo, więc wybierz kilka znaczących aranżacji na balkon, które będą trwałym wspomnieniem.

Jeśli planujesz mieć drzwi balkonowe otwarte każdego dnia, dobrym pomysłem jest posadzenie kilku kwiatów jednorocznych, które będą powracać co roku. Dzięki temu Twoje kwiaty będą trwały dłużej i mniej prawdopodobne jest, że za kilka lat będą wyglądały na zniszczone.

Dbaj o swoje rośliny

Twoje rośliny są tak samo ważne jak kwiaty i należy poświęcić im tyle samo uwagi.

Rośliny wymagają więcej opieki niż kwiaty, ale są łatwiejsze do posadzenia i pielęgnacji. Daj swoim roślinom miejsce do wzrostu bez stłoczenia i podawaj im odrobinę wody co tydzień, aby były zdrowe i szczęśliwe.

Posyp swoje nudne, zwykłe kwiaty

Możesz urozmaicić swoje codzienne aranżacje kwiatowe, dodając trochę koloru i osobowości dzięki ciekawym kwiatom. Jeśli uprawiasz monotonne łóżko kwiatowe, spróbuj użyć kilku roślin dzikich kwiatów, aby dać swoim kwiatom trochę impulsu.

Wydać dodatkowe pieniądze na lepszą glebę i rośliny

Jeśli uprawiasz drogie, ładne i kolorowe kwiaty na balkon, powinieneś prawdopodobnie wydać pieniądze na glebę, która zapewni im pożywienie, którego potrzebują, aby przetrwać i rosnąć.

Jeśli uprawiasz tanie, pospolite i zwykłe kwiaty na swój balkon, będą one nie tylko wyglądać niechlujnie, ale także będą wymagać dużo podlewania i opieki. Planuj wydać około 50 złotych na średniej jakości glebę, która zapewni twoim roślinom składniki odżywcze, których potrzebują, aby przetrwać.

Wybierz najlepsze kwiaty na swój balkon

Nie ma sensu uprawiać pięknych i wyjątkowych kwiatów, jeśli nie będą one przez nikogo widziane. Dlatego powinieneś starać się uprawiać kwiaty, które są zarówno piękne, jak i użyteczne. Istnieje wiele różnych rodzajów kwiatów, z których możesz wybierać, więc wybierz takie, które są miłe dla oka i z pewnością rozjaśnią Twój balkon.