Niezależnie od tego na jakim etapie jest budowa domu, należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, jakie naturalnie pojawiają się w trakcie okresu zimowego. Dzięki wprowadzeniu adekwatnych form zabezpieczenia, unikniemy wykonania ponownych prac budowlanych, które potencjalnie mogłyby się pojawić w skutek niekorzystnych działań pogodowych, ale i nie tylko.

W jaki sposób powinniśmy zabezpieczyć posesję w stanie surowym otwartym? Na początku warto wyjaśnić, czym jest stan surowy otwarty, a więc jest to etap budowy, w którym są już wzniesione ściany, wykonany strop, komin, a także więźba z pokryciem dachowym. Jednakże dom pozbawiony jest jeszcze okien oraz drzwi. Wobec tego, otwory okienne i drzwiowe powinny na zimę pozostać zabezpieczone, tak by do środka nie wdawał się śnieg, który mógłby w cieplejsze dni topnieć, a w chłodniejsze ponownie zamarzać. W taki sposób dom w trakcie zimy byłby permanentnie niszczony. Zatem, aby uniknąć tego rodzaju zniszczeń, należy wszystkie otwory dokładnie zabezpieczyć folią ochronną.

Z kolei w przypadku domów w stanie surowym zamkniętym, które znajdują się w fazie prac wykończeniowych, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie posesji przed wizytą złodziei, dla których cennym łupem są okna, drzwi, grzejniki oraz przewody. Do zabezpieczenia domu w takim przypadku polecane jest zamontowanie systemu alarmowego, najlepiej z czujnikami ruchu.