Wybór bramy garażowej jest szczególnie ważny z powodu codziennego użytkowania. W związku z tym, brama garażowa powinna być przede wszystkim bezpieczna, jak również wygodna w obsłudze. Nie powinna także zabierać za wiele miejsca na podjeździe. Zatem przed ostatecznym zakupem bramy garażowej, warto dokonać niezbędnych pomiarów oraz przyjrzeć się kilku dostępnym jej modelom.

Do niedawna najbardziej popularne były bramy dwuskrzydłowe, aczkolwiek ze względu na ich ręczną obsługę, coraz częściej rezygnuje się z ich wyboru. Ponadto, wspomniany rodzaj bramy garażowej wymaga sporo miejsca przed garażem, co stanowi dodatkowe utrudnienie w sytuacji kiedy podjazd posiadamy skrócony. W miejscu tradycyjnego modelu bramy garażowej pojawiły się komfortowe w obsłudze bramy uchylne i segmentowe. Wspomniane bramy garażowe posiadają wiele zalet, między innymi, to że można do nich bez większych przeszkód dobrać odpowiednie siłowniki, które pozwalają na otwieranie i zamykanie bramy za pomocą pilota, bez wysiadania z samochodu. Poza tym bramy te występują w różnych rozmiarach, a także w wielu wzorach, co pozwala na idealne dopasowanie do wymiarów garażu oraz stylu wykończenia domu. W sklepach również znajdziemy bramy rolowane, które posiadają bęben montowany pod sufitem, bądź tuż przy otworze garażowym a przy ich pomocy brama jest nawijana. Jednakże ten typ bramy wymaga dość dużo miejsca nad nadprożem i z uwagi na dość wygórowaną cenę, nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Najczęściej wybierana jest brama garażowa uchylna, która składa się ze skrzydła i jest poruszana na specjalnych rolkach, dopasowanych do prowadnic, umieszczonych po wewnętrznej stronie garażu. Brama uchylna jest komfortowa w obsłudze, gdyż posiada mechanizm sprężynowy. Drugą najczęściej polecaną bramą jest, brama garażowa segmentowa, która złożona jest z połączonych ze sobą paneli, skonstruowanych z pianki poliuretanowej. Dzięki niej, brama zyskuje dodatkową izolację termiczną oraz akustyczną. Ze względu na swą budowę, brama segmentowa w trakcie otwierania i zamykania porusza się po zainstalowanych wewnątrz garażu prowadnicach, chowając się pod sufitem. Brama garażowa działając w ten sposób nie zabiera miejsca na podjeździe i szczególnie polecana jest do garażów z krótkim podjazdem.