Gładka ściana nie musi być kojarzona wyłącznie z mozolnym, długotrwałym i żmudnym tynkowaniem. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym również uzyskamy piękny a przede wszystkim wyczekiwany efekt gładkich ścian, dzięki między innymi metodzie suchych tynków czyli wykończenia ścian płytami gipsowo-kartonowymi, które po wyschnięciu masy do połączenia płyt są w zasadzie gotowe do dalszych prac wykończeniowych.

Przy nakładaniu płyt gipsowo-kartonowych powinniśmy pamiętać o ich odpowiednim doborze do rodzaju pomieszczeń. Jeżeli chcemy zastosować płyty do wnętrz ze standardową wilgotnością, czyli do salonu czy pokoi, to wystarczy, że wybierzemy płyty klastyczne oznaczone literą A. Natomiast do bardziej wymagających pomieszczeń, pod względem wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia, powinniśmy zastosować płyty impregnowane, oznaczane najczęściej, jako H2. Bez względu na to z jakich płyt gipsowo-kartonowych akurat będziemy korzystać, warto wybierać takie, które posiadają fabrycznie gładkie krawędzie, ponieważ zdecydowanie ułatwiają dalszą pracę.

Płyty gipsowo-kartonowe można bezpośrednio przyklejać na powierzchnię ściany, aczkolwiek powinna być ona w miarę możliwości równa. Zanim jednak przystąpimy do przyklejania płyt, należy ścianę oczyścić z wszelkich zabrudzeń, zaś ściany betonowe oraz ceramiczne należy wpierw zagruntować. Płyty na ścianę przyklejamy za pomocą kleju gipsowego. Jeżeli mamy zamiar samodzielnie przyklejać płyty to warto zwrócić uwagę na czas wiązania, i wówczas wybrać taki klej, który posiada jak najdłuższy wymiar czasowy, tak by bez obaw przystąpić do pracy i mieć możliwość ewentualnych poprawek.