Powietrzne pompy ciepła są idealne dla domów, których ogrzanie zajmuje więcej czasu i gdzie panele słoneczne nie są odpowiednie. Powietrzne pompy ciepła to dwa urządzenia w jednym. Po pierwsze działają one jak każdy inny klimatyzator. Chłodzą powietrze w Twoim domu lub firmie poprzez wyciąganie ciepłego powietrza, chłodzenie go w urządzeniu, a następnie wdmuchiwanie go z powrotem do Twojego domu. A po drugie, jak gruntowa pompa ciepła, pobierają ciepło z ziemi lub podziemnego lustra wody i rozprowadzają je po całej nieruchomości.
Pompa ciepła – jak właściwie działa?
Powietrzna pompa ciepła zamienia ciepło z powietrza na zewnątrz Twojego domu w darmową, czystą i cichą energię dla Twojego domu, oszczędzając pieniądze na rachunkach za energię. Dzieje się tak dlatego, że pompy ciepła mogą używać niższych ustawień energii, aby utrzymać ciepło w Twoim domu, więc nie musisz ustawiać termostatu tak wysoko. Pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem, jeśli masz starszy system ogrzewania olejowego, LPG lub węglowego, który jest mniej wydajny. Nie jest idealnym rozwiązaniem używanie pomp ciepła do otwartych kominków. Ogrzewanie pompami ciepła wytwarza mniej dwutlenku węgla niż ogrzewanie olejem, gazem płynnym lub węglem – co jest lepsze dla środowiska.
Piece opalane drewnem i panele słoneczne opierają się na cieple wytworzonym przez ogień lub światło słoneczne, aby dostarczyć ciepło do Twojego domu. Pompy ciepła są nieco inne – nie wytwarzają ciepła, ale pozyskują je z innego miejsca (na przykład z powietrza na zewnątrz lub z wody w Twoim domu) poprzez system w stylu chłodniczym, który cyrkuluje ciecze przez wężownice, które następnie zamieniają się w gaz poprzez zmianę stanu skupienia.
Powietrzne pompy ciepła mogą pomóc Ci zaoszczędzić setki złotych rocznie na rachunkach za paliwo. Mogą one kosztować do pięciu razy więcej niż konwencjonalne grzejniki, ale pieniądze, które zaoszczędzisz na prądzie i gazie sprawiają, że na dłuższą metę są tego warte. Urządzenia te wykorzystują powietrze z zewnątrz, a nie z wewnętrznego kotła. Łącząc technologię ogrzewania i chłodzenia, pompy ciepła są wydajne i wszechstronne – co oznacza, że płacisz jedną niską cenę zarówno za ogrzewanie, jak i chłodzenie przez cały rok.
Jak działa pompa ciepła? Poznaj zasadę działania.
Powietrzna pompa ciepła jest formą centralnego ogrzewania, która utrzymuje ciepło w Twoim domu wykorzystując energię elektryczną. Instaluje się ją na zewnątrz, więc musi być podłączona do sieci elektrycznej. Powietrzna pompa ciepła jest efektywna w niższych zakresach temperatur i wykorzystuje naturalne powietrze do wytwarzania podgrzanego powietrza dla Twojego domu. Oznacza to, że w powietrzu jest mniej wilgoci, dzięki czemu łatwiej jest oddychać.
Ten produkt jest coraz częstszym wyborem do ogrzewania domu w Polsce. Jest on szczególnie dobry do ogrzewania dużych budynków, gdzie wymagane są bardzo wysokie temperatury, takich jak domy wakacyjne, biura czy sklepy. Powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z otaczającego powietrza za pomocą energooszczędnej sprężarki. Następnie przenosi to ciepło do wody, produkując w ten sposób gorącą wodę, którą możesz wykorzystać w grzejnikach w całym budynku.
Dopłaty do pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła są zaprojektowane dla kompaktowych przestrzeni mieszkalnych i są niewiarygodnie wydajne, co czyni je idealnymi do ogrzewania rezerwowego lub tworzenia komfortowego ciepła w Twoim domu. Wiele modeli kwalifikuje się do dopłat w ramach rządowego programu, który zapewnia dopłaty dla właścicieli domów, którzy wytwarzają własne ciepło.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła woda powietrze
Powietrzna pompa ciepła jest wysoce energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska sposobem na ogrzewanie i chłodzenie Twojego domu. Istnieją dwa główne typy powietrznych pomp ciepła, przy czym jednostka typu powietrze-woda oferuje najbardziej efektywny sposób ogrzewania przestrzeni wewnętrznej. Są one idealne do użytku w domach, zwłaszcza jeśli trudno jest przeprowadzić przewody wentylacyjne przez ściany, ponieważ zapewniają równomierne ciepło w całej powierzchni mieszkalnej.
System ASHP to specjalna pompa ciepła, która przenosi ciepło z powietrza zewnętrznego do cieczy o niskiej temperaturze. W zimie spręża ona swój czynnik chłodniczy, by przenieść ciepło do gorącej cieczy w twoim domu. Następnie gorąca ciecz jest uwalniana do obiegu grzewczego i obiegu ciepłej wody za pomocą inwertera, dzięki czemu można regulować temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Silnik prądu stałego z elektronicznym systemem sterowania steruje obrotami sprężarki, dzięki czemu pracuje ona wydajnie i płynnie. Możesz sam odczuć jego wydajność porównując z innymi konwencjonalnymi systemami grzewczymi, które wypróbowałeś.
Powietrzne pompy ciepła
Te powietrzne pompy ciepła działają poprzez wydobywanie ciepła z powietrza na zewnątrz Twojego domu. Wdmuchując wyekstrahowane ciepło dookoła Twojego domu wewnątrz szczelnie zamkniętych wężownic, są w stanie ogrzać Twój dom nawet o 24 stopnie zimniej niż temperatura na zewnątrz. Oznacza to, że jeśli na zewnątrz jest chłodno o 2 stopnie, wewnątrz Twojego domu może być o 26 stopni cieplej. Powietrzna pompa ciepła może zaspokoić od 75% do 90% Twojego całkowitego zapotrzebowania na ciepło.
Ile kosztuje pompa ciepła?
Wydajne pompy od wielu lat pomagają w ogrzewaniu wody i domów, wykorzystując energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca na drugie. Są one niedrogim sposobem na wymianę i modernizację istniejącego systemu grzewczego – okres zwrotu inwestycji wynosi od 2 do 10 lat. Systemy pomp ciepła do podgrzewania wody mogą naprawdę pomóc Ci obniżyć rachunki za energię. Jest to sposób na ogrzewanie wody przy użyciu znacznie mniejszej ilości energii niż tradycyjne metody ogrzewania pomieszczeń lub wody. A jeśli używasz ciepła do zapewnienia ciepłej wody dla więcej niż jednego pomieszczenia (jak również do ogrzewania), wtedy większość kosztów systemu powinna być zrównoważona z Twoimi oszczędnościami w ciągu kilku lat, zazwyczaj mniej niż pięciu lat.
Kluczową kwestią będzie tutaj ocena energetyczna Twojej nieruchomości. Jeśli jest to kocioł klasy A, wtedy kwalifikujesz się do pełnej taryfy RHI; jeśli jest to mniej wydajny model klasy E, F lub G, wtedy RHI może być znacznie niższe. Ten system może okazać się mniej kosztowny, jeśli wymieniasz system grzewczy o wyższej klasie.
Czy warto zmienić system ogrzewania na pompę ciepła?
System powietrznej pompy ciepła może pomóc obniżyć Twój ślad węglowy, ponieważ wykorzystuje odnawialne, naturalne źródło ciepła – powietrze. Ilość CO2, którą zaoszczędzisz zależy od paliwa, które zastępujesz. Na przykład, wartość ta będzie wyższa, jeśli zastępujesz ogrzewanie elektryczne, a nie gaz ziemny.
Powietrzna pompa ciepła może zaoszczędzić Ci aż do 33% na rachunkach za ogrzewanie! Wartość ta jest oparta na typowym polskim rachunku za podwójne paliwo i obejmuje zarówno gaz jak i energię elektryczną używaną do ogrzewania nieruchomości. Powietrzna pompa ciepła działa poprzez efektywne wykorzystanie odnawialnego, naturalnego źródła ciepła – powietrza – do podniesienia temperatury, której potrzebujesz w danym momencie.
Najnowsze komentarze