Podłoga drewniana wymaga specjalistycznego traktowania, by mogła zawsze pięknie olśniewać. Przede wszystkim trzeba zacząć od zabezpieczenia, gdyż bez tego podłoga może niszczeć, tracić swoją barwę, strukturę, jak również w ekspresowym tempie się starzeć. Z tych i innych powodów należy do drewna zastosować odpowiednie środki ochronne. Dzięki temu, promienie słoneczne nie będą odbarwiać drewna a wszelkiego typu zabrudzenia, nie będą przenikać w konstrukcję. Preparaty ochronne sprawiają, iż podłogę drewnianą łatwiej się sprząta, dogłębnie można dzięki nim wyłonić kolor drewna, a także ukryć niewielkie zarysowania. Zanim jednak rozpoczniemy pracę z podłogą, trzeba odpowiednio wycyklinować drewniane deski.

Do zabezpieczenia podłóg drewnianych stosuje się bejce oraz farby. Przede wszystkim, dzięki nim uzyskamy pogłębiony kolor drewna. Działa to w ten sposób, iż bejca przenika w drewno dodając mu kolorytu, lecz nie stwarza dodatkowej powłoki, dzięki czemu słoje drewna pozostają wciąż zauważalne. Bejca to także niezastąpiona ochrona, ponieważ naniesione warstwy owego preparatu konserwują wierzchnią powierzchnię drewna, co sprawia, że drewno jest mniej podatne na wilgotność, a także zanieczyszczenia. Trzeba jednak pamiętać, iż czym więcej nałożymy warstw bejcy, tym drewno będzie coraz ciemniejsze. Drewno również możemy pomalować farbą, w zależności od upragnionego koloru.

Jeżeli chcemy drewno należycie utwardzić i zabezpieczyć przed zawilgoceniem, to koniecznie powinniśmy zastosować lakier. Dodatkowa jego zaleta to wyrównanie nawierzchni, co w efekcie powoduje, że łatwiej jest drewno utrzymać w czystości. Przy lakierowaniu podłogi, należy stosować się do następujących zasad. Wpierw trzeba na podłogę nałożyć lakier podstawowy, który pozbawia drewno naturalnych soków, zmniejszając tym samym jego kubaturę. A dopiero w kolejnym kroku nałożyć lakier przeznaczony do nawierzchni drewna. Wybór lakierów jest bardzo urozmaicony. Na półkach sklepowych możemy znaleźć lakiery błyszczące, matowe, bezbarwne, a także o wybranych odcieniach.

Do codziennej pielęgnacji drewna warto zastosować naturalne oleje i woski. Przy czym trzeba pamiętać o regularności, po to by powyższe środki mogły swobodnie przenikać w strukturę drewna a nie jedynie tworzyć sztywną warstwę, wyłącznie kryjącą.