W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje wałków malarskich, aczkolwiek jeżeli zależy nam na precyzyjnym malowaniu ścian to warto zainwestować w kilka modeli, po to by mieć gwarancję idealnie pomalowanej ściany.

Na początku zajmijmy się wałkami wąskimi i szerokimi. Zanim jednak dokonamy zakupu, trzeba pamiętać, że wałek malarski należy dobierać indywidualnie do powierzchni ściany, jaką pragniemy pomalować. Średniej szerokości wałki świetnie nadadzą się do malowania podłogi, sufitu, a także płotu o nieszerokim rozstawie pojedynczych części. Natomiast bardzo wąskie wałki będą skuteczne przy malowaniu wąskich zakamarków, deseczek, narożników, a także do stworzenia wszelkich precyzyjnych, malarskich aranżacji.

Oprócz szerokości wałka malarskiego, istotną kwestią jest jego wysokość poszycia, profesjonalnie nazywana runem. I tak bardzo króciutkie runo sprawdzi się przy malowaniu gładkich nawierzchni, jaką na przykład posiada parkiet, albo do nakładania farby na gładź gipsową. Jeżeli jednak mamy do pomalowania nawierzchnię chropowatą, nierówną, jak na przykład stare, odrobinę zniszczone ściany, tapety z uwydatnioną strukturą, bądź jeszcze nie dokładnie wygładzony beton to polecamy zastosować wałek z długim runem.

Przy doborze wałka malarskiego kierujmy się, także materiałem z którego nadmieniony produkt został wykonany, ponieważ w sklepach najczęściej możemy kupić wałek wykonany z włókna syntetycznego, aczkolwiek do pracy z farbą, którą wcześniej trzeba rozcieńczyć wodą, jedynie najkorzystniejszy będzie wałek z włókna poliakrylowego. W związku z tym, zanim dokonamy ostatecznych zakupów, warto na początku sprawdzić dokładne przeznaczenie produktu. W zależności od rodzaju ściany, powinniśmy kupować wałki wykonane z mikrofazy, weluru, gąbki, sznurka a czasami nawet z moheru.

Wałki malarskie możemy zakupić w sklepie w tak zwanym pakiecie z rączką do samodzielnego montażu, albo też z rączką i wyprofilowaną kuwetą, czy też pojedynczo. Szczególnie polecana są te wałki, które posiadają wymienną rączkę, do której możemy dostosować odpowiedni wałek, najczęściej takie produkty możemy zakupić w przygotowanym pakiecie lub zestawie malarskim.