Okna są istotną częścią domu i pierwszą rzeczą, którą ludzie widzą, gdy do niego wchodzą. Jednak biorąc pod uwagę wszystko, co dzieje się obecnie, może być trudno znaleźć sposób, aby je wyróżnić. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów na unowocześnienie okien. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów, jak możesz to zrobić. Szare okna są popularnym wyborem dla domów o podobnej architekturze, ponieważ łatwo wtapiają się w otoczenie i zapewniają prywatność, a jednocześnie przepuszczają światło. Są one również dobrym wyborem, jeśli nie chcesz malować ścian lub kupować nowych zasłon za każdym razem, gdy zmieniają się pory roku, lub jeśli w całym domu panuje ten sam styl (co jest prawdopodobne, jeśli został on zbudowany w ciągu ostatnich kilku dekad).

Zmień kolor okien

Jednym z najprostszych sposobów na wyróżnienie okien jest po prostu zmiana koloru szyb. Uważaj jednak, bo może to wyglądać tandetnie, jeśli nie wybierzesz odpowiedniego koloru dla swojego domu lub jeśli wybierzesz kolor, który zbytnio odbiega od innych kolorów w domu. Jeśli chcesz zmienić kolor swoich okien, możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest po prostu pomalowanie okien. Jeśli szyby są barwione, powinno to być łatwe, ale jeśli okna są przezroczyste, trzeba będzie zastosować specjalną farbę. Kolor okien można również zmienić, wieszając zasłony lub rolety. Możesz użyć zasłon zaciemniających, aby przepuszczać światło, jednocześnie zasłaniając widok zasłoną w jednolitym kolorze, lub zasłon zaciemniających, aby filtrować światło, jednocześnie przepuszczając trochę światła.

Dodaj rolety lub żaluzje, by zapewnić sobie prywatność

Zmiana koloru okien to świetny sposób na wprowadzenie koloru, ale możesz też dodać trochę prywatności za pomocą kilku niedrogich rolet lub żaluzji. Są one dostępne w różnych kolorach, stylach i cenach, a ponadto można je łatwo zainstalować samodzielnie. Może to być świetny sposób na szybką zmianę wyglądu okien, przy jednoczesnym dodaniu kolejnego poziomu prywatności. Na przykład, można zastosować zasłony typu sheer z roletą panelową typu sheer lub dodać pionową zasłonę, która zakryje całe okno. Można także zastosować poziomą roletę panelową, aby uzyskać bardziej jednolity wygląd.

Zamontuj inne elementy dekoracji okiennych

Istnieje wiele sposobów na dodanie dekoracyjnego akcentu do okien – od rolet i żaluzji po rośliny pnące, a nawet zasłony okienne dopasowane do mebli. Jednym z nich jest zakup zasłon, których wzór nawiązuje do architektury domu lub jego elementów wystroju. Na przykład, jeśli Twój dom jest ozdobiony dziełami sztuki, które są podobne do nowoczesnych dzieł sztuki, możesz związać zasłony z bardziej tradycyjnym wzorem. Podobnie, możesz użyć zasłon wzorzystych lub z innym elementem wystroju, który jest podobny do elementów architektonicznych Twojego domu. Zasłony można nawet przewiązać rośliną lub pnączem.

Zmień wygląd zasłon i tapicerki

Możesz także zmienić wygląd zasłon i tapicerki, aby dopasować je do stylu Twojego domu. Można to zrobić, po prostu zmieniając tkaninę zasłon lub tapicerki na inny kolor lub wzór. Możesz również zmienić tkaninę na zasłonach i meblach tapicerowanych, aby dopasować je do projektu wnętrza domu, np. podszywając zasłony tkaniną, która współgra z kolorami ścian lub używając tkaniny o wzorze podobnym do mebli. Możesz również zmienić tapicerkę, aby dopasować ją do kolorystyki wnętrza domu, na przykład poprzez zastosowanie tkaniny w kolorze zbliżonym do kolorów ścian lub tkaniny o wzorze podobnym do wystroju.

Połącz z innymi elementami wystroju

Wiele z wymienionych powyżej elementów wystroju to świetne sposoby na zmianę wyglądu okien, ale możesz też pójść o krok dalej, zmieniając wygląd zasłon i mebli tapicerowanych tak, aby pasowały do kolorów ścian lub podłóg. Na przykład, możesz obszyć zasłony tkaniną w kolorze pasującym do ściany lub użyć koloru podobnego do podłogi, która pasuje do stylu Twojego domu. Podobnie, możesz dopasować zasłony do ściany w kontrastowym kolorze lub użyć koloru kontrastującego ze ścianami w Twoim domu. Zasłony można również powiązać z pasującymi meblami tapicerowanymi, aby dopasować je do kolorów wnętrza domu, lub użyć tkaniny lub tapicerki w kolorze zbliżonym do kolorów wnętrza domu.

Podkreśl swój ulubiony widok

Na koniec, jeśli chcesz naprawdę wyróżnić się w swoich oknach, spróbuj podkreślić swój ulubiony widok. Można to zrobić za pomocą wielu różnych elementów wystroju, w tym lustra odbijającego widok, posadzenia drzewa tworzącego naturalną zasłonę lub innego elementu podkreślającego widok. Można na przykład użyć lustra do odbicia widoku, tworząc lustrzaną zasłonę, która odbija widok, a jednocześnie odbija światło słońca i księżyca. Lustrzana zasłona może być doskonałym sposobem na podkreślenie ulubionego widoku, a także stanowić dekoracyjny akcent w oknach. Istnieje wiele sposobów na unowocześnienie wyglądu okien i sprawienie, by się wyróżniały, od zmiany koloru szkła po dodanie żaluzji lub zasłon w celu zmiany wyglądu poziomów prywatności. Istnieje również wiele sposobów, aby dopasować zasłony i meble tapicerowane do stylu domu, zmieniając tkaninę na zasłonach lub używając pasującego obicia.