Koszty ogrzewania domu są standardowo bardzo wysokie, jest to między innymi spowodowane długim okresem grzewczym, a także słabą izolacją termiczną domu. W mieszkaniu zwykle możemy oszczędzać na odpowiednim dostosowaniu kaloryferów i temperatury względem własnych potrzeb. Natomiast w przypadku domu jednorodzinnego posiadamy już większe szanse na obniżenie rachunków, na przykład dzięki montażowi kominka lub pieca kominkowego.

Rozważania na temat budowy kominka, warto już na etapie projektu domu, ponieważ wiąże się to z całkiem sporym remontem. Jak już zostało powiedziane wcześniej, kominek nie tylko urządzenie grzewcze, które dodaje uroku pomieszczeniu oraz całemu domu, ale przede wszystkim ma ono za zadanie obniżyć koszty ogrzewania. Zwykle w domach korzystamy z różnego typu kotłów, które są zasilane drogim gazem czy olejem. W przypadku kominka, stosujemy do ogrzewania drewno, które znacznie tańsze od powyższych produktów, poza tym jest surowcem odnawialnym i ekologicznym.

Kominek nie możemy traktować jako jedyne źródło ogrzewania, ale w połączeniu z odpowiednim kotłem, może skutecznie dogrzewać wnętrze domu. W okresach wiosennych i jesiennych, kominek sprawdzi się zaś idealnie, gdyż optymalnie ogrzeje dom, bez zbędnego i kosztownego włączania całego systemu włącznie z kotłem. Gdy temperatury zimą znacząco obniżą się, również z powodzeniem możemy korzystać z kominka, gdyż dzięki jego ogrzewaniu nawet o kilkanaście złotych możemy obniżyć sobie rachunki, jedynie stosując go jako ogrzewanie doraźne.

Warto dodatkowo kominek wyposażyć w kilka funkcji, by był on jeszcze bardziej efektywny. Po pierwsze powinien on posiadać wkład kominkowy, dzięki któremu zdecydowanie mniejsze będzie zużycie paliwa, niż jak to jest w przypadku kominków otwartych. Po drugie, istotne jest wykonanie w kominku systemu DGP, oznaczające dystrybucję gorącego powietrze, dzięki niemu nie tylko ogrzejemy pomieszczenie, w którym jest umiejscowiony kominek, ale również z powodzeniem dogrzejemy pozostałe pokoje.

Jeżeli mieszkamy już w budynku istniejącym już od wielu lat i nie mamy możliwości instalacji kominka, to warto wyposażyć się w piec kominkowy w skrócie nazywany kozą. Posiada niewielkie rozmiary, zaś znakomicie odciąży nasz budżet za ogrzewanie domu.