Łazienka to wyjątkowe miejsce w domu, które zasługuje na idealne oświetlenie. To właśnie w tym pomieszczeniu wykonujemy różne zadania, kąpiemy się, pielęgnujemy czy też odpoczywamy. Ażeby móc wszystkie czynności wykonać jak najlepiej potrzebne jest nam funkcjonalne światło, które indywidualnie możemy dopasować do własnych potrzeb.

W łazience powinny znajdować się kilka rodzajów oświetlenia. Najważniejsze jest oświetlenie górne, tak zwane centralne, dzięki któremu mamy rozświetlone całe pomieszczenie. Powinno ono mieć barwę zbliżoną jak najbardziej do naturalnego, jest to szczególnie ważne w sytuacji gdy pomieszczenie jest pozbawione okna. Centralna lampa zainstalowana na suficie powinna oświetlać wszystkie zakątki łazienki.

Ciekawym rozwiązaniem są lampy umiejscowione w podwieszanym suficie, dzięki czemu zachowują one minimalizm. Innym nowoczesnym rozwiązaniem są lampy łączone z żyrandola oraz plafoniera, idealnie się sprawdzi do pomieszczeń o niewielkich rozmiarach. Chcąc dodatkowo jeszcze wzbogacić taką formę oświetlenia, możemy uzupełnić żyrandol o drobne, błyszczące kryształy, ale również do łazienek z mocno ozdobnymi ścianami, zastosować można lampy z plafoniery w barwach naturalnych. Z pewnością, ze względu na praktyczność w łazience powinny znajdować się również lampy z ruchomymi elementami, tak by móc w każdej chwili doświetlić sobie daną część pomieszczenia.

Projektując łazienkę nie powinniśmy zapomnieć o odpowiednim naświetleniu luster i w tym przypadku ważne jest, żeby światło było umieszczone w sposób równomierny. Podobnie jak wyżej wymienionym oświetleniu centralnym, lampy zainstalowane przy lustrach powinny mieć barwę naturalną. I tutaj świetnie się sprawdzą różnego rodzaju kinkiety, bądź lampy umiejscowione po bokach lustra.

Dla jeszcze lepszej dekoracji można zamontować lampy nad brodzikiem, czy pod wanną. Tego typu lampy dodają pięknego wyglądu całemu wnętrzu. Natomiast w ich przypadku trzeba pamiętać by lampa była wodoszczelna, zasilane muszę być prądem o niskim napięciu, a także powinno się zachować odpowiednią odległość od źródła wody.