Możliwości na pomniejszenie rachunków za energię jest coraz więcej, choć niewątpliwie sprawdzonym sposobem jest montaż żarówek energooszczędnych, które posiadają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie znacznie rzadziej trzeba je wymieniać w porównaniu do klasycznych żarówek. Świetlówki energooszczędne odznaczają się wydłużoną żywotnością, dzięki czemu instalując taki rodzaj żarówek, zyskujemy dodatkowe fundusze w naszym domowym budżecie.

Świetlówki energooszczędne należą do produktów z kategorii proekologicznych, obok zdrowej żywności, zdrowego stylu życia, ważne jest także dbanie o środowisko naturalne. Coraz więcej nagłaśnia się kampanie społecznościowe, w których zachęca się do oszczędzania prądu. Odpowiedzią na powyższy problem są świetlówki energooszczędne, które dzięki swej nowoczesnej konstrukcji pozwalają na wydłużone użytkowanie, oszczędzają energie a co najważniejsze zmniejszają całościowo koszty.

Klasyczne żarówki nie posiadają zbyt długiej żywotności. Najdłuższe ich funkcjonowanie ocenia się na około tysiąc godzin. Naturalnie ich niska cena zachęca do zakupu. Aczkolwiek dokonując zestawienia z chociażby żarówkami halogenowymi okazuje się, iż ich działanie jest zdecydowanie dwukrotnie wyższe i sięga dwóch tysięcy godzin. Jak jest w przypadku świetlówki energooszczędnej? Otóż, tak jak było powiedziane wcześniej, jest to produkt wysoce oszczędny, który nadaje się do pomieszczeń, w których często nie zapalamy światła, jak ma to miejsce w toalecie. Cykl tego rodzaju żarówki sięga około dziesięciu tysięcy godzin, aczkolwiek częste włączanie i wyłączanie światła powoduje skracanie żywotności świetlówki.

Wymieniając wszystkie żarówki tradycyjne w mieszkaniu na świetlówki energooszczędne, korzyści w portfelu z zaoszczędzonych rachunków zauważymy już po pierwszym miesiącu użytkowania. Ponadto, zadbamy dzięki temu o środowisko naturalne, gdyż zmniejszymy pobór energii w sposób znaczący. Istotny jest również fakt, iż dzięki świetlówką energooszczędnym stworzymy niebanalną atmosferę w domu, ponieważ mamy do wyboru ciepłe lub zimne światło świetlówek, które możemy indywidualnie dopasować do wystroju wnętrza.

Korzystając ze świetlówek, należy jedynie pamiętać, że nie wolno ich wyrzucać razem z innymi domowymi odpadami do przydomowych śmietników, ponieważ zawierają one groźną dla zdrowia i dla środowiska rtęć. W związku z tym, w celu utylizacji należy świetlówki wyrzucać do specjalnie do tego przystosowanych śmietników lub pojemników, które najczęściej są rozstawiane w sklepach elektronicznych.