Wanna to nieodłączny element wyposażenia łazienki. Jednak, aby móc w pełni korzystać z wymarzonej wanny to trzeba już przy początkowej instalacji, zastosować do niej odpowiednią obudowę. W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje obudowy, aczkolwiek do najbardziej znanych należą gotowe obudowy dostosowane do konkretnego modelu wanny lub możemy skorzystać z bardziej nietuzinkowego wykończenia i wykorzystać do obudowy wanny, płytki gipsowo-kartonowe. Każdy z tych rozwiązań posiada swoje zalety i wady.

Wybierając w sklepie wanny posiadamy również do wyboru dopasowaną do profilu wanny gotową obudowę. Najczęściej tego typu obudowy składają się z gotowych paneli, które należy przymocować do wanny, za pomocą łączników i zatrzasków. Przygotowane obudowy pod konkretny rodzaj wanny są wykonane z akrylu sanitarnego, który charakteryzuje się bardzo gładką powierzchnią, dzięki czemu są niezwykle higieniczną.

Decydując się na gotową obudowę posiadamy gwarancję szybkiego i sprawnego montażu, a co więcej do jej instalacji nie potrzebujemy dodatkowych materiałów wykończeniowych. W zasadzie zaraz po dokonaniu montażu obudowy, wanna jest gotowa do użytku. Zachęca również cena tego produktu, gdyż jest zdecydowanie tańszą formą od przykładowo nowoczesnych nośników styropianowych. Poza tym, dzięki gotowej obudowie posiadamy zawsze dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnych, wystarczy jedynie odłączyć jeden z paneli i dojście do podłączeń jest bezproblemowe. Gotowe obudowy oprócz niekwestionowanych zalet posiadają również swoje wady, między innymi ich nieduże możliwości dekoracyjne. Wybierając wannę, wybieramy niemalże natychmiast dopasowaną do niej obudowę, która zwykle występuje w białym kolorze i w tym miejscu nasze możliwości się kończą.

Jeśli pragniemy samodzielnie zaaranżować swoją wymarzoną łazienkę, warto do obudowy wanny zastosować płytki gipsowo-kartonowe na specjalnie do tego przygotowanej konstrukcji. Stelaż do obudowy wykonujemy samodzielnie, do tego będą nam potrzebne profile stalowe, takie sama jak przy wykonywaniu ścianek działowych. Do wykończenia obudowy trzeba zastosować odpowiednie materiały, które przede wszystkim będą odporne na zawilgocenie. Zaletą tego rodzaju obudowy jest fakt, iż wykonuje się ją indywidualnie do potrzeb i wielkości łazienki, ten rodzaj obudowy sprawdzi się zarówno do wanny prostokątnej, jak i zaokrąglonej. Posiadamy dodatkowo olbrzymią dowolność w aranżacji, gdyż stelaż możemy wykończyć staranną mozaiką z płytek czy też nowoczesnymi płytkami. Każda z możliwości jest uzależniona wyłącznie od naszych preferencji i wyobraźni.