Zazdrostka to wyjątkowy rodzaj firany, który nie zasłania okna, zaś dodaje odrobinę intymności i wprowadza do mieszkania wspaniały nastrój, co więcej może być wykonana z różnych materiałów.

Firanka typu zazdrostka bywa zamiennie nazywana dyskretką. Jej zadaniem jest osłonięcie dolnej części okna, bądź drzwi. Od zawsze dodawała odrobinę intymności oraz zmniejszała ilość wpadających promieni słonecznych do pomieszczenia. Najczęściej jest montowana w kuchni lub toalecie. Dzięki temu, osoby przechodzące koło okna nie są w stanie podejrzeć jakie prace domowe są w mieszkaniu wykonywane, a zarazem zazdrostka nie zasłaniania przestrzeni okna, przez którą mieszkańcy domu mogą dokonywać obserwacji otoczenia.

Zazdrostki są pięknym dodatkiem do stylu prowansalskiego, aczkolwiek swoje zastosowanie znajdą również we wnętrzu ultranowoczesnym. W surowym klimacie domu dodają sympatycznego uroku. Świetnie współgrają z innymi ozdobami. Mogą być montowane zarówno na małych, jak i dużych oknach. Zazdrostka może być zainstalowana na oknie jako jedyna firanka na oknie lub połączona z firaną, którą zwykle montuje się na karniszu, wówczas znakomicie się prezentuje w kontrastowej kolorystyce.

Najczęściej zazdrostki są produkowane z żakardu, gipiury oraz bawełny. Często także skład firany łączony jest z tworzywami sztucznymi, takimi jak nylon czy poliester, wówczas firany lepiej się układają oraz posiadają lepszą przepuszczalność światła. Ponadto, dzięki dodatkom z tworzywa sztucznego, zazdrostki bywają wygodniejsze w codziennej pielęgnacji, łatwiej jest je wyprać i wyprasować. Niestety, gdy firany są wykonane wyłącznie z naturalnych tkanin, często zmieniają swą barwę, podatne są na wilgoć oraz działania promieni słonecznych. W związku z tym, mogą one nawet zmieniać swoją kolorystkę i aby było można firany przywrócić do stanu pierwotnego, trzeba dodawać do prania wybielacz lub inne silne detergenty.

Wybór zazdrostek jest bardzo duży. Na sklepowych półkach znajdziemy zazdrostki zarówno w tradycyjnych kolorach, jak i z barwnymi motywami. Pięknym urozmaiceniem są również ręczne hafty lub efektowne koronki.