Żyrandole to sposób na ponadczasowe urozmaicenie wnętrza. Prawidłowo dopasowane idealnie podkreślają nie tylko styl pomieszczenia, ale również całego mieszkania. Obecnie, w sklepach można znaleźć różne rodzaje żyrandoli, które sprawdzą się zarówno we wnętrzu o stylistyce klasycznej, jak też ultranowoczesnej.

Istnieje wiele różnych rodzajów żyrandoli, aczkolwiek podstawowe ich modele składają się z wieloramiennych opraw i są stosowane jako źródło światła ogólnego. W związku z tym, żyrandole instaluje się najczęściej w centralnej części sufitu. Klasyczna forma żyrandoli zaprojektowana jest z długimi ramionami, wysuniętymi z wydłużonego trzonu.  Wobec tego najlepiej tego typu oprawy prezentują się w pomieszczeniach z wysokim sufitem. Światło z żyrandola może być nakierowane do góry lub do dołu. Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety. Światło skierowane do góry daje wrażenie rozproszonego po suficie, zaś do dołu, sprawiają, że światło odbija się w posadce, które z kolei rozjaśniają całe pomieszczenie. Natomiast, jeśli żyrandol posiada dodatkowo jeszcze klosze to wówczas strumień światła jest najbardziej kumulowany w obrębie lampy.

Największą popularnością cieszą żyrandole o klasycznym wzorze. Są one również doceniane we wnętrzach o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Klasyczny fason żyrandola wykonywany jest z metali szlachetnych, na przykład z mosiądzu. Istnieje również możliwość kopii żyrandoli inspirowanymi klasycznymi wzorcami, wówczas ramienia lampy malowane są farbami w barwie metali szlachetnych. W sklepach można także znaleźć żyrandole wykonane z części drewnianych, z wygiętymi ramionami, jak też takie które posiadają nieduże tkane klosze. Dziś modne są żyrandole ozdobione kryształkami lub błyszczącymi kamieniami. Interesująco prezentują się żyrandole wzbogacone ozdobnymi kloszami ze szkła kolorowego lub witrażowego w stylu secesyjnym. W eklektycznych wnętrzach pięknie przedstawiają się żyrandole wzorowane na motywach starożytnych, czy też z kloszami w formie obróconej misy. Każdy z tych modeli żyrandola idealnie sprawdzi się jako dopełnienie dekoracji zarówno pomieszczenia, jak i mieszkania. Nadadzą im charakteru i niepowtarzalnego nastroju.