Kiedy myślimy o sprzęcie ochronnym, większość z nas wyobraża sobie maskę na twarz lub wszechobecny kask. Chociaż te elementy wyposażenia ochronnego są ważne, stanowią tylko część równania. Jednym z elementów, które możesz dodać do swojego arsenału bezpieczeństwa jest dobry kask rowerowy. Właściwie to świetny. Pomyśl o tym: Jeśli zostałeś uderzony przez samochód podczas jazdy na rowerze, jaki scenariusz byłby najbardziej prawdopodobny dla ciebie, aby umrzeć? Większość ludzi powiedziałaby, że od urazów wynikających z potrącenia przez pojazd mechaniczny. Ale co by było, gdybyś został uderzony pod kątem? Albo jadąc z tak dużą prędkością, że uderzenie było praktycznie natychmiastowe? W obu przypadkach umrzesz niemal natychmiast z powodu urazu głowy lub uszkodzenia mózgu – a żadna z tych przyczyn nie jest spowodowana przejechaniem przez samochód.

Co to jest kask rowerowy?

Kask rowerowy to element wyposażenia ochronnego, który jest noszony na głowie, zazwyczaj przez rowerzystów podczas jazdy na rowerze. Kaski rowerowe są zaprojektowane tak, by absorbować uderzenia podczas kolizji, chronić głowę przed urazami i zapobiegać poważnym urazom głowy u rowerzysty. Najlepsze kaski rowerowe są wykonane z gęstego, wytrzymałego materiału. Zazwyczaj są one zbudowane z polistyrenu, polipropylenu lub kompozytu, który składa się z kilku różnych materiałów pochłaniających uderzenia.

Jak wybrać kask rowerowy: najważniejsza część jazdy na rowerze

Jeśli planujesz jeździć na rowerze do pracy lub szkoły, na fitness lub po prostu jako transport, powinieneś mieć kask rowerowy. Nie jest on opcjonalny. Jadąc na rowerze, narażasz swoją głowę na poważne ryzyko wystąpienia znacznych urazów głowy i mózgu. W rzeczywistości, jeśli zostałeś uderzony przez samochód w kasku, masz 85% szans na przeżycie wypadku. Dzieje się tak dlatego, że kask może faktycznie chronić przed urazem mózgu. I chociaż nie może on zapobiec spowodowaniu obrażeń przez kolizję samochodową, może znacznie zmniejszyć zakres obrażeń. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrzebujesz kasku rowerowego, powinieneś mieć go na sobie podczas jazdy. Zmusi Cię to do szybkiego spojrzenia na względne znaczenie Twojego kasku. A jeśli masz na sobie kask, prawdopodobnie będziesz uważniej myśleć o tym, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.

3 sposoby na to, by Twój kask był odporny na zderzenia

Te trzy metody pomogą uczynić Twój kask bardziej odpornym na zderzenia:

Materiał pochłaniający uderzenia – Wyściółka kasku powinna być wykonana z materiału pochłaniającego uderzenia, takiego jak polistyren, polipropylen lub kompozytu, który składa się z kilku różnych, pochłaniających uderzenia materiałów. Wyściółka powinna być wystarczająco gruba, aby zredukować skutki wypadku z udziałem pojazdu mechanicznego, ale na tyle cienka, aby rowerzysta mógł wyraźnie słyszeć.

Wielowarstwowa – Skorupa kasku powinna być wykonana z materiału kompozytowego, który składa się z kilku różnych warstw. Najbardziej zewnętrzna warstwa powinna być wykonana z gęstego materiału, takiego jak polistyren, polipropylen, lub kompozytu składającego się z kilku różnych, pochłaniających uderzenia materiałów. Kolejna warstwa powinna być lżejszym materiałem, takim jak ekspandowany polipropylen.

Kolejna warstwa może być wykonana z gęstszego materiału, takiego jak ekspandowany poliuretan, ekspandowany polistyren lub kompozyt, który składa się z kilku różnych, absorbujących uderzenia materiałów. Najbardziej wewnętrzna warstwa kasku może być wykonana z gęstszego materiału, takiego jak ekspandowany polistyren, ekspandowany polipropylen lub kompozyt, który składa się z kilku różnych materiałów absorbujących uderzenia.

Jaki typ kasku jest dla Ciebie najlepszy?

Jest kilka rzeczy, które należy rozważyć przy wyborze rodzaju kasku. Niektóre z tych czynników to aktywność, którą wykonujesz, rozmiar twojej głowy, budżet i specyfikacje twojego roweru.

– Aktywność. Aktywność, którą wykonujesz, będzie odgrywać rolę w wyborze odpowiedniego kasku dla Ciebie. Jeśli uprawiasz głównie kolarstwo szosowe, górskie i BMX, prawdopodobnie będziesz chciał kask do kolarstwa szosowego, który jest wykonany z kompozytu składającego się z kilku różnych materiałów absorbujących uderzenia. Prawdopodobnie będziesz chciał kask do kolarstwa górskiego, który jest wykonany z gęstszego materiału, takiego jak rozszerzony polistyren. I może chcesz BMX kask, który jest wykonany z polistyrenu skorupy kasku.

– Rozmiar głowy. Niektóre kaski mają paski regulacyjne, które umożliwiają dopasowanie kasku do głowy. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój rozmiar kasku jest właściwy, powinieneś go przymierzyć. Jeśli Twoja głowa jest zbyt duża lub mała, możesz być narażony na poważne obrażenia podczas wypadku.

– Budżet. Odpowiedni typ kasku będzie Cię kosztował od 25 do 200 dolarów. Ale jest to warte inwestycji. I, lepiej jest wydać trochę więcej na dobry kask niż na tani, który nie działa dobrze. – Specyfikacja roweru. Styl, waga i materiały użyte w kasku rowerowym będą się różnić w zależności od specyfikacji roweru.

Zastosowania kasków

– Kolarstwo szosowe – Kolarstwo szosowe jest najpopularniejszą formą jazdy na rowerze. A najczęstszą formą urazu jest złamany obojczyk. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy nosić kask podczas jazdy po drogach lub ścieżkach rowerowych.

– Kolarstwo górskie – Kask należy nosić podczas jazdy po szlakach lub w terenie. Trasy mogą być zakurzone i wyboiste, dlatego należy nosić kask podczas jazdy po nich.

– BMX – BMX to forma jazdy na rowerze, który ma duże, ciężkie koła. BMX odbywa się w skate parku, na ulicy lub na podwórku. Podczas jazdy na BMX-ie należy nosić kask.

Nie ma wątpliwości, że noszenie kasku rowerowego podczas jazdy na rowerze jest jednym z najważniejszych elementów sprzętu rowerowego, jaki można kupić. Może on zmniejszyć ryzyko urazów głowy i mózgu nawet o 85%. Może również zmniejszyć ryzyko zderzenia czołowego z pojazdem silnikowym nawet o 94%. Tak więc, kiedy wybierasz kask rowerowy, upewnij się, że myślisz o następujących kwestiach: Jak ważne jest, aby chronić głowę, jak prawdopodobne jest, że będziesz w kolizji podczas jazdy na rowerze i co jesteś gotów wydać na wysokiej jakości sprzęt ochronny.