Olej silnikowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu sprawnego działania samochodu. Olej silnikowy smaruje ruchome części, chroni je przed przegrzaniem i zapobiega korozji oraz gromadzeniu się wilgoci. Nawet jeśli nie jeździsz często lub masz dostęp do dużego parkingu, warto poświęcić czas na wymianę oleju silnikowego tak często, jak zaleca producent – ponieważ zaniechanie tego może prowadzić do katastrofalnych skutków. Silniki o wysokiej wydajności są szczególnie wrażliwe na brak smarowania. Zaniedbanie terminów przeglądów może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Żywotność silnika jest znacznie dłuższa niż jego żywotność – pod warunkiem, że się o niego dba. Oznacza to regularne serwisowanie i stosowanie odpowiednich płynów przez cały czas.

Co się stanie, jeśli nie zmienisz oleju silnikowego?

Jeśli jeździsz ze starym, brudnym olejem w silniku, narażasz się na poważne uszkodzenia. Zanieczyszczony olej jest mniej skuteczny w ochronie części silnika, więc nierzadko tłoki i inne ruchome części ulegają przedwczesnemu zużyciu. W miarę starzenia się silnika i normalnego zużycia, w oleju silnikowym może gromadzić się brud i zanieczyszczenia. Bez regularnej wymiany oleju, zanieczyszczenia te będą gromadzić się w silniku i powodować jego przyspieszone zużycie. Olej silnikowy chroni silnik przed przegrzaniem. Kiedy olej staje się zbyt brudny, nie jest już w stanie tego robić. Jeśli silnik się przegrzeje, jego naprawa może być niezwykle kosztowna, a nawet może spowodować pożar. Jeśli jeździsz z brudnym olejem, przegrzanie silnika jest tylko kwestią czasu. Brudny olej może również przyciągać wilgoć, która może powodować korozję wewnątrz silnika. Korozja jest jedną z głównych przyczyn awarii silnika, a jej naprawa jest bardzo kosztowna. Bez regularnej wymiany oleju, możesz być zmuszony do wymiany silnika przed czasem.

Sprawdź w instrukcji obsługi, kiedy należy wymienić olej silnikowy

Jeśli jeździsz starszym samochodem, producent może zalecić dłuższe odstępy między wymianami oleju. Wiele nowoczesnych modeli samochodów posiada komputer, który informuje o konieczności wymiany oleju. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Skrócenie okresów między wymianami oleju może zmniejszyć zużycie, ale może również pozostawić szkodliwe zanieczyszczenia w Twoim silniku.

Sprawdź swój silnik, aby poznać właściwy rodzaj oleju, którego należy użyć

Zanim zaczniesz wymieniać olej silnikowy, upewnij się, że dowiesz się, jaka jest marka i model Twojego samochodu i sprawdź typ oleju silnikowego określony przez producenta. Informacje te można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu lub na naklejce w komorze silnika. Jeśli naklejka jest zdrapana lub nieczytelna, możesz również znaleźć tę informację w Internecie, wpisując rok, markę i model samochodu. Upewnij się, że masz właściwy olej. Używanie niewłaściwego oleju silnikowego może spowodować poważne uszkodzenie silnika. Używanie właściwego oleju pomaga zapewnić zmniejszenie tarcia i ciepła wewnątrz silnika i przedłuży jego żywotność. W zależności od silnika może być konieczne użycie oleju syntetycznego, konwencjonalnego lub mieszanki tych dwóch rodzajów oleju. Najlepiej stosować typ zalecany przez producenta samochodu. Dobrym pomysłem jest również używanie markowego oleju z dobrą historią serwisową.

Wymiana oleju silnikowego: Krok po kroku

Są trzy podstawowe kroki do wymiany oleju silnikowego: – Podnieś samochód i umieść go na podstawkach. – Spuść olej z silnika samochodu – Umieszczenie nowego oleju w silniku samochodu Wymiana oleju silnikowego to brudna robota. Należy nosić stare ubranie, pracować w dobrze oświetlonym i wentylowanym miejscu i upewnić się, że po zakończeniu pracy posprzątasz bałagan. Należy również pamiętać, że praca z gorącymi częściami samochodu może być niebezpieczna. Upewnij się, że samochód jest odpowiednio podniesiony i użyj mechanicznego klucza do spuszczania oleju silnikowego, aby mieć pewność, że się nie poparzysz. Możesz również użyć pojemnika z ciepłą wodą, aby nie dopuścić do zbytniego wychłodzenia rąk.

Upewnij się, że miejsce pracy jest czyste, a zużyty olej jest odpowiednio usuwany. Możesz użyć odkurzacza, aby oczyścić obszar, w którym pracujesz. Wymiana oleju silnikowego to zadanie, które najlepiej wykonywać raz w roku lub co 20000km. Może to zaoszczędzić Ci wielu kłopotów i pieniędzy w przyszłości.