Wraz z nadejściem zimy przychodzi kilka wyzwań dla kierowców. Drogi stają się śliskie, widoczność jest ograniczona, a ryzyko wypadku wzrasta. Konserwacja samochodu jest niezbędna, jeśli chcesz bezpiecznie jeździć w śliskich warunkach. Aby upewnić się, że Twój samochód jest gotowy na zimowe warunki jazdy, ważne jest, aby sprawdzić i upewnić się, że Twój samochód ma odpowiednie opony. Nawet jeśli nie planujesz jazdy samochodem do wiosny, inwestycja w komplet opon zimowych może w znacznym stopniu zapobiec wypadkom i zapewnić Ci bezpieczeństwo w nadchodzących miesiącach. Jeśli masz teraz w swoim samochodzie standardowe opony całoroczne, wymiana ich na zimowe może pomóc Ci przetrwać ten sezon łatwiej i bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Sprawdź swoje hamulce zanim nadejdzie zima

Hamulce są kluczową częścią bezpiecznej jazdy, a zimowa pogoda może zbierać żniwo. Jeśli mieszkasz w zimnym regionie, guma, z której wykonane są klocki hamulcowe, twardnieje w niskich temperaturach i szybciej się zużywa. Oznacza to, że Twój samochód będzie wymagał częstszego zatrzymywania się i krótszej drogi hamowania, co prowadzi do zwiększonego ryzyka wypadku. Jesienią możesz sprawdzić klocki hamulcowe, aby upewnić się, że są w dobrym stanie. Jeśli są luźne lub nierównomiernie zużyte, warto je wymienić przed nadejściem zimy. Dodatkowo warto upewnić się, że płyn hamulcowy nie jest zbyt stary – większość producentów zaleca jego wymianę co dwa lata. Dzięki temu Twój samochód będzie gotowy do bezpiecznego zatrzymania się w każdych warunkach pogodowych.

Upewnij się, że pióra wycieraczek są w dobrym stanie

Jeśli kiedykolwiek widziałeś kogoś, kto próbował jechać w ciężkiej śnieżycy bez wycieraczek, to wiesz, jak ważne są one dla bezpiecznej jazdy zimą. Jeśli przez lata polegałeś na wycieraczkach samochodowych, możesz stwierdzić, że nie są one już wystarczająco wydajne, aby zaspokoić Twoje potrzeby, gdy rozpoczniesz kolejny sezon zimowy. Wycieraczki powinny być wymieniane co około sześć miesięcy, a jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, możesz chcieć wymienić je wcześniej. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy na gumowej ściągaczce wycieraczek nie ma pęknięć lub rozdarć. Jeśli wycieraczki są zużyte, na przedniej szybie może tworzyć się lód, co utrudnia widoczność i zwiększa ryzyko wypadku. Pióra wycieraczek należy również wymieniać przy pierwszych oznakach pęknięć lub rozerwania gumy.

Sprawdź ciśnienie w oponach

Najlepiej sprawdzać ciśnienie w oponach raz w miesiącu, ale jesienią jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w zimnym klimacie. Ciepłe opony łatwiej się prowadzi niż zimne, a w zimie większość ludzi jeździ na zimnych oponach. Gdy opony są zimne, są krótsze i sztywniejsze niż gdy są ciepłe, więc może być konieczne dostosowanie ciśnienia w oponach, aby to nadrobić. Jesienią można również użyć ciśnieniomierza, aby upewnić się, że opony nie są zbyt napompowane w wyniku jazdy w ciepłych warunkach, co może sprawić, że będą bardziej podatne na pęknięcia i uszkodzenia w wyniku jazdy w zimnych warunkach.

Pomyśl o zabezpieczeniu lakieru

Jeśli lakier i karoseria Twojego samochodu są w dobrym stanie, być może nie będziesz musiał wymieniać opon tej zimy. Jeśli jednak zamierzasz kupić nowy komplet opon, możesz zrobić jedną rzecz, która pomoże chronić Twój samochód przed solą drogową i zimową pogodą: zlecić wykonanie powłoki Easy Coat na oponach. Easy Coat to płynna powłoka malarska, którą nakłada się na opony przed ich montażem. Jest ona niezwykle trwała i chroni opony przed wszystkim, co może rzucić na nie zima. Easy Coat może być również stosowany do innych części samochodu, takich jak dach, maska i bagażnik. Za kilkaset dolarów możesz chronić swój samochód przed uderzeniami śniegu i lodu, a czyszczenie samochodu będzie o wiele łatwiejsze, bez konieczności martwienia się o szkodliwe działanie środków chemicznych, takich jak sól.

Wymień również wycieraczki i filtr kabinowy

Przygotowując samochód do zimy nie można zapomnieć o wycieraczkach i filtrze kabinowym. Oba te elementy mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu z czasem, dlatego najlepiej wymienić je przed nadejściem zimy. Wycieraczki przedniej szyby są bardzo ważne w miesiącach zimowych. Nie chodzi tylko o to, aby móc widzieć, ale również o to, aby utrzymać przednią szybę czystą od lodu i śniegu. Jeśli chodzi o wycieraczki, prawdopodobnie zastanawiasz się „jaka jest różnica między wszystkimi markami?”. Cóż, przede wszystkim nie chciałbyś używać swoich letnich wycieraczek w zimie. Wycieraczki zimowe są przeznaczone do pracy w temperaturze poniżej 40 stopni Fahrenheita.

W zimie filtr kabinowy Twojego samochodu ulega większemu zużyciu niż w innych porach roku. Nie chcesz zapomnieć o jego wymianie po zmianie pory roku – może to zwiększyć ilość kurzu i alergenów we wnętrzu Twojego samochodu.

Zima może być ciężka dla wszystkich rodzajów pojazdów, ale nie musi być ciężka dla Ciebie. Przy odpowiedniej konserwacji opon i odrobinie troski możesz być gotowy na wszystko, co przyniesie sezon.

Co najważniejsze, możesz zrobić wszystko, aby utrzymać drogi w czystości i zapobiec wypadkom. Gdy spadnie pierwszy płatek śniegu, pamiętaj o sprawdzeniu opon i przygotuj się na bezpieczną i łatwą zimę.