Posiadasz trawnik większy od dwóch tysięcy metrów kwadratowych? To jest moment by zastanowić się nad kupnem traktorka do koszenia trawnika znanym również pod nazwą kosiarki traktorowej, motorowej, samobieżnej lub mikrociągnikiem. To niezawodne urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze, komfortowe i daje ogromną satysfakcję z błyskawicznego koszenia trawy.

Co jest istotne przy wyborze mikrociągnika? Dokonując kupna sprzętu, ważne jest by wziąć pod uwagę położenie trawnika z uwzględnieniem jego nierówności oraz wielkości, a wiąże się z nią bezpośrednio moc urządzenia, która jest niezbędna by traktorek mógł należycie pracować. Na dalszym etapie poszukiwań powinniśmy jeszcze sprawdzić rodzaj powierzchni do koszenia czyli jak bardzo na naszym terenie trzeba będzie manewrować by uzyskać precyzyjnie skoszony trawnik, później moc i rodzaj silnika, typ systemu koszącego czyli zweryfikować szerokość koszenia oraz ilość niezbędnych noży, system zbierania oraz rozdrabniania skoszonej trawy i tutaj mamy do wybory kosz na trawę, mielenie oraz wyrzut boczny, osprzęt do którego włącza się kosze na trawę, kultywatory, wertykulatory, aeratory oraz odśnieżarki i na koniec ważne jest również zweryfikowanie opcji dodatkowych, między innymi regulację siedzenia, samocentrującą kierownicę oraz powiększony zbiornik paliwa.

Przy użytkowaniu traktorka ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta. Dzięki temu nasze urządzenie będzie niezawodne i zawsze gotowe do pracy. Zatem należy po skoszeniu trawy urządzenie przemyć wodą, odpowiednio oczyścić oraz zabezpieczyć traktorek detergentem, który ma na celu ochronić przed nadmiernym przyklejaniem się trawy. Raz w roku poleca się wymianę oleju w traktorku, tak jak ma to miejsce w autach. Jeżeli zdecydujemy się na zakup traktorka z silnikiem benzynowym to trzeba pamiętać by po sezonie opróżnić zbiornik paliwa, ponieważ po około dwóch miesiącach benzyna traci swoje właściwości. Oprócz tego, po zżucie paliwa, ważne jest uruchomienie silnika do momentu aż paliwo się skończy. Po tym zabiegu bezpiecznie możemy urządzenie garażować lub zasłonić je pokrowcem na zimę.