Czas wiosenny to okres kiedy przygotowuję się glebę pod uprawę roślin. Do wszelkich prac z tym związanych stosuje się zarówno glebogryzarkę jak również kultywatory i choć pomiędzy tymi dwoma urządzeniami nie ma znaczących różnic, to jednak warto rozgraniczyć ich zastosowanie, po to by prace w ogrodzie były jeszcze bardziej efektywne.

Glebogryzarka to urządzenie, które posiada drobno rozstawione zębatki, może być napędzane silnikiem lub manualnie, a do jej zadań należy: spulchnianie ziemi, odchwaszczanie, a także napowietrzanie. Glebogryzarki wyposażone w dodatkowe elementy mogą także rozsypywać kompost lub torf. Zębatki w glebogryzarce są odpowiedzialne za wzruszanie ziemi, zaś bardzo szybka ich praca sprawia, że narzędzie nie pozostawia szczelin powietrznych. Ogromną zaletą glebogryzarki jest sposób spulchniania ziemi, który w zasadzie nie pozostawia grudek. Oczywiście, jakość spulchnienia ziemi przez glebogryzarkę jest uzależniony od struktury i wilgotności gleby. Z glebogryzarki najczęściej się korzysta w ogrodnictwie, na przykład do przygotowania grządek.

Kiedy więc zastosować kultywatory do pracy w ogrodzie? Otóż, kultywatory można nie tylko stosować w ogrodnictwie, ale również w rolnictwie. W przeciwieństwie do glebogryzarki, kultywatory posiadają zwykle silnik spalinowy, który osiąga wyższą moc niż wspomniane wyżej urządzenie. Części kultywatora, które zagłębiają się w glebę są nieruchome, odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku glebogryzarki. Natomiast podobnie jak w glebogryzarce, zębatki wzruszają i spulchniają ziemię i również pozostawią szczeliny powietrzne. Aczkolwiek przy pracy tego typu urządzenia grudy ziemi są znacznie większe niż przy glebogryzarce. Kultywatory najczęściej wykorzystuje się do uprawy różnego rodzaju warzyw oraz owoców.

Oprócz zasilanych silnikiem kultywatorów, w sklepach możemy także spotkać kultywatory ręczne i wówczas stosuje się wobec nich to samo nazewnictwo do określenia najmniejszych glebogryzarek, które także spulchniają ziemię.

Dokonując zakupu glebogryzarki, warto szukać takiej, która posiada regulowaną głębokość pracy, ponieważ tego typu urządzenie idealnie sprawdzi się w trudniejszych warunkach pracy, na przykład gdy gleba jest twarda, zachwaszczona. Ważne jest także, by w takich przypadkach glebogryzarka posiadała większą moc, zwiększony gabaryt oraz mocniejsze zębatki.