Czym jest wybieg dla psów?
Wybieg dla psów to ogrodzona przestrzeń, w której psy mogą swobodnie biegać i wchodzić w interakcje z innymi psami. Wybiegi dla psów stały się bardzo popularne wśród miejskich właścicieli psów. W wielu miastach na całym świecie parki są przeznaczone dla psów jako wybiegi, a opiekunowie mogą pozwolić swoim psom biegać tam bez smyczy. Choć na pierwszy rzut oka wybieg dla psów brzmi jak cudowne miejsce, rzeczywistość często nakazuje nieco inaczej.
Czy wybieg dla psów jest dobrym pomysłem?
Spacer to powszechna i ważna aktywność psa, wykonywana przez właściciela na smyczy, mająca na celu zaspokojenie potrzeby ruchu zwierzęcia, a także potrzeby węchu. Spacer daje psu możliwość zapoznania się z otoczeniem, co reguluje jego samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa. Podczas spaceru pies swobodnie węszy, co daje mu dodatkową radość i dostarcza informacji o otoczeniu. Każdy pies węszy w swoim tempie, ale najważniejsze jest to, że w tych chwilach odczuwa przyjemność redukującą lęk i dostarczającą informacji. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziesz mógł spokojnie wykonywać tę czynność i będziesz miał więcej szans na skorzystanie z jej rezultatów.
Co dzieje się z naszymi czworonogami na wybiegu?
- Paradoksalnie wybiegi, choć stworzone dla psów i ich opiekunów, są miejscem, w którym nasi podopieczni często czują się fatalnie. To właśnie w tego typu przestrzeni spotykamy się z największą ilością problemów związanych z psami zmuszonymi do współżycia z niewielką przestrzenią i brakiem możliwości ucieczki przed niechcianym kontaktem. W takich sytuacjach psy wykazują powtarzalne zachowania, które stają się związane z sytuacją (żebranie, załatwianie się, szczekanie). Pogarszając sytuację, staje się to bodźcem wzmacniającym dla innych psów do nieakceptowanych zachowań. Z tego wynika, że tworzenie środowiska, w którym może dojść do konfliktu, nie chroni ani nie pomaga psom.
- Czasami psy mogą reagować agresywnie w stosunku do innych psów znajdujących się na ich wybiegu. Takie agresywne zachowanie objawia się zazwyczaj warczeniem, wyciem lub pokazywaniem zębów. Najczęstszą przyczyną tego zachowania terytorialnego jest rywalizacja o zasoby (pożywienie, pielęgnacja, uczucia) oraz obrona właścicieli i terytorium.
Dlaczego powinniśmy unikać psich wybiegów?
Mimo że jest to modne, eksperci od zwierząt nie zalecają odwiedzania psich wybiegów. Dlaczego? Ponieważ ma to negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa psa. W szczególności może osłabić jego poczucie sprawstwa: poczucie, że podejmuje decyzje o tym, co się z nim dzieje, a nie jest zdany na kaprys wydarzeń, na które nie ma wpływu. Psy nadal będą czuły się niepewnie, kiedy odwiedzą je obcy, przez co stracą swoje umiejętności społeczne i będą szczekać na każdego, kto przejdzie obok.
Bieg z innymi psami ma być dla psa zabawą, ale konflikt interakcji społecznych może zwiększyć poziom stresu u psa. Zbyt duży nacisk na jakiekolwiek zachowanie w danym miejscu może spowodować, że to konkretne zachowanie stanie się trudniejsze do opanowania w domu lub w innych środowiskach. Ważne jest, aby pamiętać o poziomie stresu swojego pupila i nie zabierać go w miejsca, gdzie jest „dużo” psów.
Co zamiast wybiegów dla psów?
Zabieranie psa na bieg z długą smyczą jest doskonałą okazją do treningu zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Właściciel będzie mógł uczestniczyć w tej aktywności nie tylko z przyjemnością, ale również z poczuciem, że robi coś dobrego i pożytecznego dla swojego pupila. Takie ćwiczenia fizyczne wzmocnią mięśnie, potwierdzą status przywódcy stada, zapewnią niezbędny wysiłek fizyczny, a jednocześnie dadzą pupilowi możliwość realizowania jego najdawniejszego (a dziś zapomnianego) instynktu – węszenia i badania ciekawych zapachów. Biegając na smyczy, pies będzie w pełni zanurzony w otaczającym go świecie, a aktywność tę wzbogaci o nutkę wyluzowania, która pomoże mu się zrelaksować i spokojnie zachowywać także w innych sytuacjach.
Najnowsze komentarze