Obluzowanie endoprotezy panewki (biodra) jest powikłaniem, które może wystąpić u niektórych pacjentów. Może ono powodować długotrwały ból, niestabilność stawu oraz konieczność przeprowadzenia kolejnych operacji. O obluzowaniu endoprotezy mówimy wtedy, gdy sztuczna kulka wysuwa się z panewki. Może to być spowodowane brakiem umocowania lub innymi czynnikami. Są to małe metalowe implanty używane do operacji wymiany stawu biodrowego. W tym artykule przyglądamy się oznakom i ryzyku obluzowania endoprotezy, leczeniu go i temu, co możesz zrobić, aby zmniejszyć swoje ryzyko.

Co to jest endoproteza stawu (biodrowego)?

Endoproteza to implant chirurgiczny używany do naprawy stawu lub kręgosłupa. Termin endoproteza jest zwykle używany do opisania sztucznych urządzeń wszczepianych do ciała ludzkiego podczas operacji (często jako część operacji wymiany stawu). Istnieją różne rodzaje endoprotez stosowanych w chirurgii wymiany stawów. Najczęstszym typem jest endoproteza stawu biodrowego. Stosuje się ją podczas operacji wymiany stawu biodrowego. Istnieje wiele różnych typów endoprotez stawu biodrowego. Należą do nich odmiany bezcementowe, cementowe i blokujące. Endoproteza bezcementowa jest zazwyczaj wykonana z chromu kobaltowego. Odmiana cementowana jest zazwyczaj wykonana z kombinacji chromu kobaltowego, stali nierdzewnej i polietylenu. Endoproteza blokująca jest wykonana z chromu kobaltowego i mechanizmu blokującego ze stali nierdzewnej.

Czynniki ryzyka obluzowania endoprotezy biodra

 • Nadmierne obciążenie stawu – Jeśli obciążasz staw ponad normę, może to spowodować obluzowanie endoprotezy biodra. Może się to zdarzyć podczas uprawiania sportów wymagających skakania lub lądowania. Takie czynności zwiększają nacisk na staw i mogą pogłębić problem.
 • Malpozycja – Malpozycja stawu biodrowego może spowodować obluzowanie endoprotezy.
 • Masa ciała – Osoby otyłe są bardziej narażone na wystąpienie problemu.
 • Opóźnienie leczenia – Opóźnienie leczenia może być przyczyną obluzowania. Może to być spowodowane wieloma przyczynami, takimi jak nieodpowiednia kontrola bólu, nieprawidłowa diagnoza itp.
 • Inne czynniki ryzyka – Innymi czynnikami ryzyka tego powikłania może być niekorzystna anatomia, inwazyjna operacja oraz ciężka osoba.

Symptomy obluzowania endoprotezy stawu biodrowego

 • Ból – Poza bólem podczas ruchu, lekarz może być w stanie wyczuć obluzowanie stawu.
 • Obrzęk – Obrzęk wokół stawu biodrowego może być oznaką obluzowania endoprotezy.
 • Sztywność stawu – Jeśli staw jest bolesny, zakres ruchu będzie ograniczony. Może to spowodować sztywność stawu.
 • Obluzowanie stawu – Sztuczna kulka może wysunąć się z panewki. Jest to główny objaw obluzowania endoprotezy.
 • Migracja implantu poza panewkę – Może się to zdarzyć, gdy endoproteza się obluzuje.
 • Problemy z jelitami lub pęcherzem – Kiedy endoproteza się obluzuje, może spowodować uszkodzenie tkanek miękkich wokół stawu.
 • Złamanie implantu – Nadmierny nacisk na staw może spowodować złamanie implantu.
 • Zakażenie rany – Jeśli rana chirurgiczna wokół stawu nie jest leczona, może to prowadzić do zakażenia.
 • Inne objawy – Innymi objawami obluzowania endoprotezy może być utrzymujący się ból, obrzęk i niestabilność stawu.

Leczenie obluzowania endoprotezy stawu biodrowego

Kontrola bólu jest konieczna, ponieważ może on być oznaką obluzowania stawu. Unieruchomienie stawu biodrowego zmniejsza nacisk na staw. Może to pomóc w leczeniu obluzowania endoprotezy. W niektórych przypadkach konieczny jest przeszczep kości. Wykonuje się go w celu zwiększenia wytrzymałości implantu. Jeśli ból i inne objawy utrzymują się, może być potrzebna operacja rewizyjna. Wykonuje się ją w celu zastąpienia wadliwej endoprotezy nową.

Sztuczne stawy mogą być stosowane u pacjentów, którzy mają obluzowanie endoprotezy. Dwa powszechnie stosowane typy stawów to: – Wymiana biodra może być również stosowana u pacjentów, którzy mają obluzowanie endoprotezy. Osteotomia jest wykonywana w celu wyrównania stawu i jest najczęściej wykonywana w przypadku uszkodzenia sztucznego stawu.