Rola błonnika w diecie i jak go efektywnie włączyć do swojego jadłospisu?

Błonnik jest niezwykle ważnym składnikiem naszej diety, jednak często jest pomijany lub niedoceniany. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowe odżywianie się, warto przyjrzeć się bliżej roli błonnika w naszym codziennym menu.

Czym właściwie jest błonnik?

Błonnik to grupa substancji pochodzenia roślinnego, które są nierozpuszczalne lub słabo rozpuszczalne w wodzie. Możemy podzielić go na dwa rodzaje: rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny.

Najwięcej rozpuszczalnego błonnika znajdziemy m.in. w otrębach pszenicy, płatkach owsianych czy grochu. Natomiast źródłem nierozpuszczalnego będą np. warzywa liściaste (szpinak, salata), orzechy czy pestki dyni.

Jaka jest rola błonnika w diecie?

Przejdźmy teraz do najważniejszego pytania – dlaczego tak istotna dla naszego organizmu jest obecność odpowiedniej ilości białka? Otóż jego główną rolą jest regulacja pracy układu pokarmowego. Błonnik wpływa na perystaltykę jelit, co przyspiesza trawienie i zapobiega zaparciom.

Ponadto błonnik jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu odpornościowego oraz utrzymania odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi. Wspiera również proces odchudzania, ponieważ daje uczucie sytości i zmniejsza apetyt.

Jak efektywnie włączyć błonnik do swojego jadłospisu?

Jeśli chcemy zadbać o odpowiednią ilość białka w naszej diecie, warto zacząć od małych kroków. Zbyt gwałtowna zmiana nawyków żywieniowych może być szkodliwa dla organizmu.

Zaczynamy od dodawania warzyw liściastych (szpinaku, sałaty) do posiłków – mogą to być zarówno świeże jak i gotowane lub pieczone warzywa jako dodatek do obiadu czy kanapki ze szpinakiem zamiast tradycyjnego masła.

Kolejnym sposobem jest wybieranie pełnoziarnistych produktów np. makaronu razowego czy chleba pe