Tynk to zawilgocone centrum każdej mokrej ściany. Ponieważ tynk pochłania wilgoć, nie będzie skutecznie schnąć samodzielnie. Aby przyspieszyć ten proces i uniknąć problemów z pleśnią, należy znaleźć sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci ze ściany. Suszenie ułatwia również łatanie dziur bez konieczności czekania na wyschnięcie kolejnej warstwy w pierwszej kolejności. W tym artykule dowiesz się o różnych sposobach suszenia ścian gipsowych, aby nie były podatne na rozwój pleśni i grzyba. Dowiesz się również, jak rozwiązać niektóre z najczęstszych problemów związanych z mokrymi ścianami gipsowymi i jak je naprawić, zanim spowodują szkody lub dodatkowe wydatki później.

Mokre plamy na ścianie

Jeśli na ścianie są mokre plamy, możesz być w stanie je wysuszyć dodając wentylację lub zwiększając przepływ powietrza w tej części ściany. Może to być tak proste jak otwarcie pobliskiego okna lub użycie wentylatora do wdmuchiwania świeżego powietrza przez mały otwór. Jeśli problem jest spowodowany przez niewłaściwą instalację kołnierza, wadliwą rynnę deszczową lub niewłaściwą instalację okna, problem będzie musiał zostać naprawiony, zanim ściana wyschnie.

Zbyt wilgotna ściana może nie być w stanie wyschnąć samodzielnie. Kontrolowanie wilgotności w pomieszczeniu, w którym znajduje się mokra ściana, pomoże jej szybciej wyschnąć. Można również obniżyć wilgotność otwierając okna lub używając osuszacza.

Środki osuszające

Jednymi z najlepszych sposobów na wysuszenie ścian gipsowych są środki osuszające. Produkty te pomagają wysuszyć ściany za pomocą różnych metod.

Węgiel aktywowany. Węgiel jest używany ze względu na swoje właściwości adsorpcyjne. Jest to doskonały środek osuszający i usunie wilgoć z powietrza.

Zeolit. Zeolit jest środkiem jonowymiennym, który wyciąga wilgoć z powietrza i osusza ściany.

Krzemionka. Krzemionka to kolejny środek, który adsorbuje wilgoć z powietrza. Pomaga również filtrować brud i kurz w powietrzu.

Sole nieorganiczne. Sole nieorganiczne, takie jak chlorek wapnia i chlorek sodu, są higroskopijne i pobierają wilgoć z powietrza, aby osuszyć ścianę.

Wentylator do osuszenia ścian

Możesz użyć wentylatora, aby przyspieszyć czas suszenia mokrych ścian. Ta metoda jest najlepiej stosowana w połączeniu z innymi środkami osuszającymi. Użyj wentylatora, aby wdmuchiwać powietrze przez mokrą powierzchnię ściany. Pomoże to odparować wilgoć i przyspieszy proces suszenia.

Aby osuszyć ścianę za pomocą wentylatora, należy:

 • Upewnić się, że zasilanie jest wyłączone – Dwukrotnie sprawdzić, czy do wentylatora nie płynie prąd.
 • Umieścić wentylator tak, aby wdmuchiwał powietrze przez powierzchnię ściany.
 • Umieścić ekran nad wentylatorem, aby skierować strumień powietrza na ścianę.
 • Podłącz wentylator i pozwól mu działać przez 24-48 godzin.
 • Po wyschnięciu ściany, wyłącz wentylator i odłącz go od prądu.
 • Wyczyść wentylator i ścianę, aby usunąć kurz, który mógł się zgromadzić.

Zapewnij przepływ powietrza

Przepływ powietrza jest zazwyczaj pierwszym krokiem w osuszaniu ścian. Warto zauważyć, że przepływ powietrza jest skuteczny tylko wtedy, gdy jest stosowany w połączeniu z jedną z pozostałych technik suszenia.

 • Otwórz okna w pomieszczeniu. Celem jest uzyskanie jak najbardziej suchej ściany. Świeże powietrze jest najlepszym sposobem, aby to osiągnąć.
 • Użyj wentylatorów, aby przedmuchać powietrze przez mokrą powierzchnię ściany.
 • Umieść w pomieszczeniu wentylatory oscylacyjne. Pomogą one w cyrkulacji powietrza i przyspieszą proces suszenia.
 • Upewnij się, że wentylatory nie dmuchają bezpośrednio w kierunku ściany. To może popychać krople wody o ścianę i wypychać je z powrotem w kierunku podłogi.
 • Wyłącz wentylatory, gdy ściana jest sucha.
 • Oczyścić ścianę i wentylatory, aby usunąć kurz, który mógł się zgromadzić.
 • Upewnij się, że nie wdmuchujesz kurzu ze ściany na sufit.

Użyj osuszacza

Osuszacz jest użytecznym narzędziem, które pomoże przyspieszyć proces osuszania mokrej ściany. Osuszacz wyciąga wilgoć z powietrza, w tym wilgoć w ścianie. Może to pomóc ścianie szybciej wyschnąć.

Aby użyć osuszacza do wysuszenia ściany, trzeba będzie:

 • Upewnić się, że zasilanie jest wyłączone – Dwukrotnie sprawdź, czy do osuszacza nie płynie prąd.
 • Podłączyć osuszacz i pozwolić mu pracować przez 24-48 godzin.
 • Po wyschnięciu ściany, wyłącz osuszacz i odłącz go od prądu.
 • Wyczyść osuszacz i ścianę, aby usunąć kurz, który mógł się nagromadzić.
 • Upewnij się, że osuszacz jest odłączony od zasilania, zanim go wyczyścisz.

Suszenie pryszniców i nawilżaczy

Jeśli twoja ściana jest mokra z powodu wadliwego prysznica lub nawilżacza, możesz naprawić ten problem i jednocześnie osuszyć ścianę. Pamiętaj, aby sprawdzić źródło wody i upewnić się, że nie przecieka. Jeśli jest, być może trzeba będzie wezwać profesjonalistę, aby naprawić problem.

Ściany gipsowe są podatne na wilgoć, ponieważ są porowate. Najlepszym sposobem na ich wysuszenie jest pozbycie się nadmiaru wilgoci ze ściany i przyspieszenie procesu parowania. Świetnym sposobem na to są środki osuszające.

Istnieje wiele sposobów na wysuszenie ścian gipsowych, w tym użycie wentylatorów, otwarcie okien, użycie osuszacza. Niektóre z najlepszych sposobów na wysuszenie ścian są poprzez zastosowanie środków osuszających, takich jak węgiel aktywny, zeolit i krzemionka. Możesz również wysuszyć ściany, wieszając je na zewnątrz lub osuszając je za pomocą wadliwego prysznica lub nawilżacza.