Wiele osób używa jogi jako sposobu na zrelaksowanie umysłu, ale ta starożytna praktyka to także świetny sposób na rozruszanie mięśni. Może pomóc we wszystkim – od napiętych ścięgien i sztywnych pleców, po bóle głowy, a nawet stres. Jeśli zmagasz się z bólem pleców lub chcesz go uniknąć, joga może być doskonałym rozwiązaniem dla Twojego ciała.

Joga to coś więcej niż tylko trening – to holistyczne podejście do dobrego samopoczucia, które może pomóc zredukować stres, poprawić poziom koncentracji i wzmocnić system odpornościowy. To nie wszystko – joga może także poprawić Twoją postawę i pomóc Ci lepiej spać w nocy.

Joga, a ból pleców – czy to naprawdę pomaga?

Joga przynosi doskonałą ulgę w wielu powszechnych problemach z kręgosłupem. Jest to skuteczna alternatywa dla konwencjonalnych metod leczenia i jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyleczenie bólu, zapobieganie jego wystąpieniu w przyszłości i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Ludzie ćwiczą jogę z różnych powodów, np. aby uwolnić się od stresu fizycznego i emocjonalnego lub po prostu poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Pozycje jogi mogą być bardzo pomocne w łagodzeniu bólu pleców, ponieważ wzmacniają mięśnie, jednocześnie relaksując umysł i ciało.

Jakie korzyści z jogi dla kręgosłupa?

Siedzenie przy biurku przez cały dzień może spowodować spustoszenie w plecach, zwłaszcza jeśli nie przyjmujesz odpowiedniej postawy. Pozycja kota-krowy pomaga zmniejszyć napięcie w dolnej części pleców, rozluźnić napięcie w karku i poprawić ruchomość kręgosłupa. Ta pozycja jogi może być również delikatnym sposobem na rozgrzewkę przed treningiem.

Tę postawę można ćwiczyć, leżąc na plecach lub siedząc na krześle. Jest naprawdę prosta, ale może być bardzo skuteczna w odżywianiu kręgosłupa i rozciąganiu dolnej części pleców i bioder. Aby wykonać tę pozycję, usiądź wygodnie, wysoko i skrzyżuj jedną nogę na drugiej. Pozostań w tej pozycji i zginaj się od pasa w kierunku niezgiętego kolana, aż poczujesz delikatne rozciągnięcie wzdłuż kręgosłupa. Wykonaj wydech, wchodząc głębiej w pozycję. Możesz też delikatnie kołysać się z boku na bok, aby rozluźnić ramiona i górną część pleców.

Pozycja pies z twarzą w dół

Pies z twarzą w dół jest często jedną z pierwszych pozycji praktykowanych przez nowych adeptów jogi, a mimo to pozostaje ulubioną pozycją weteranów. To ćwiczenie jest doskonałym sposobem na otwarcie całego ciała, rozciągnięcie ramion, pleców, bioder i nóg.

Jest to doskonałe ćwiczenie do wykonania przed lub po treningu. Rozpocznij powoli, opierając kolana na podłodze, a następnie powoli unieś je z podłoża. Plecy trzymaj prosto, a głowę schowaj między ramionami.

Stań na czworakach, ręce, kolana i biodra ustawione w jednej linii. Podkurcz palce stóp i wciśnij je w podłogę, aby podnieść ciało do góry i oderwać je od podłoża, balansując na dłoniach i kolanach. Po osiągnięciu równowagi lekko ugnij kolana, wyprostuj ramiona i złącz głowę z kością ogonową. Utrzymaj tę pozycję przez 1 minutę, a następnie rób przerwy w zależności od potrzeb.