Tapicerka meblowa jest sztuką. Polega na połączeniu swojej kreatywności ze znajomością różnych technik i materiałów, aby osiągnąć pożądany efekt. Istnieje wiele sposobów, które można wybrać do tapicerowania mebli, ale niezależnie od tego, co wybierzesz, ważne jest, aby uzyskać to prawo. Jeśli zrobione nieprawidłowo, tapicerowanie mebli może być niezwykle kosztowne w naprawie i może nawet zdewaluować nieruchomość podczas sprzedaży. Dlatego, jeśli myślisz o nauce tapicerowania mebli w ramach swojej działalności lub po prostu do użytku osobistego, spójrz na ten przewodnik krok po kroku, jak prawidłowo to zrobić od początku do końca!

Decyduj się na swoje materiały i techniki

Masz szereg opcji przy wyborze materiałów i technik do wykorzystania w swojej pracy tapicerskiej. Ważne jest, aby rozważyć rodzaj tkaniny, którą planujesz użyć, końcowe zastosowanie mebla i projekt samego mebla. Na przykład, jeśli tapicerujesz krzesło do jadalni i chcesz, aby tkanina była łatwa do czyszczenia, możesz wybrać tkaninę syntetyczną, taką jak syntetyczny aksamit, która jest odporna na plamy i łatwa do czyszczenia. Jeśli tapicerujesz krzesło do salonu, możesz wybrać tkaninę, która nadaje się na wszystkie pory roku, jak len lub bawełna. Jeśli tapicerujesz sofę, możesz chcieć wybrać tkaninę, która jest trwała i łatwa do czyszczenia, jak tkaniny syntetyczne. Dodatkowo trzeba będzie wybrać rodzaj mocowania, które planujesz użyć, takie jak ręczne zszywanie, szycie maszynowe lub zszywki.

Zaznacz i wytnij tkaninę

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest zaznaczenie i przycięcie tkaniny do pożądanego rozmiaru. Jeśli tapicerujesz całą sofę lub fotel, będziesz musiał zmierzyć szerokość i długość mebla, aby oznaczyć tkaninę. Jeśli tapicerujesz mniejszy mebel, taki jak podnóżek lub krzesło do jadalni, oznaczysz tkaninę na podstawie wymiarów danego mebla. Po zmierzeniu tkaniny i zaznaczeniu pożądanych wymiarów, trzeba będzie wyciąć tkaninę. Istnieją dwa sposoby cięcia tkaniny na tapicerkę. Możesz użyć noża obrotowego lub ostrej pary nożyczek, jednak ważne jest, aby upewnić się, że oznaczyć tkaninę, więc wiesz, jak powinna być wyrównana.

Techniki tapicerskie – guziki i sznurowanie

Guziki i sznurowanie to kilka technik, które są częściej używane do bardziej tradycyjnych projektów tapicerskich. Guziki są powszechnie używane do tapicerowania mebli, które mają drewniane ramiona lub drewniane części, takie jak krzesła i sofy. Sznurowanie jest powszechnie stosowane do tapicerowania elementów mebli, które nie mają drewnianych części, takich jak otomany, podnóżki i ławki. Sznurowanie można wykonać za pomocą igły i nici do szycia ręcznego, ale łatwiej jest to zrobić za pomocą maszyny do szycia.

Tapicerka poduszek dolnych

Tapicerka poduszki dolnej to ta część sofy lub fotela, która znajduje się pod siedziskiem. Często zdarza się, że dolna poduszka z czasem ulega uszkodzeniu na skutek zużycia. Łatwo jest wymienić tapicerkę na dolnej poduszce sofy i można użyć tego samego materiału, co reszta sofy lub krzesła. Pierwszym krokiem jest usunięcie starej tkaniny z dolnej poduszki poprzez odcięcie starej tkaniny i usunięcie zszywek lub paciorków trzymających tkaninę w miejscu. Następnie należy zdecydować, jakiego rodzaju tkaniny użyć do dolnej poduszki.

Tapicerka oparcia krzesła

Tył krzesła jest zwykle wykonany z tkaniny i jest często pomijany, jeśli chodzi o tapicerkę. Jednak ważne jest, aby dać krzesło z powrotem taką samą ilość uwagi jak reszta mebli, ponieważ będzie na wyświetlaczu, gdy meble są w użyciu. Materiały potrzebne do tapicerowania tyłu krzesła są podobne do materiałów używanych do tapicerowania siedzenia. Musisz uwzględnić grubość tkaniny i upewnić się, że będziesz miał wystarczająco dużo, aby pokryć tył krzesła. Pierwszym krokiem jest usunięcie tkaniny z tyłu krzesła poprzez odcięcie starej tkaniny i usunięcie zszywek lub paciorków trzymających tkaninę w miejscu. Następnie trzeba zdecydować, jaki rodzaj tkaniny do korzystania z tyłu krzesła.

Po zakończeniu pracy tapicerskiej, upewnij się, że oczyściłeś obszar, aby uniknąć zrobienia bałaganu. Możesz użyć odkurzacza, aby posprzątać luźne skrawki tkaniny i wszelkie zszywki, które mogą leżeć w pobliżu. Jeśli planujesz ponownie wykorzystać meble, będziesz chciał się upewnić, że dokładnie je wyczyścisz, aby były gotowe do użycia. Aby wyczyścić meble, możesz użyć mieszanki wody i octu lub wody i sody oczyszczonej, co pomoże usunąć wszelkie zapachy i brud z mebli bez ich uszkodzenia.