Jest tak wiele czynników do rozważenia przy wyborze fotografa. Jak uchwyci on wiele małych momentów, które składają się na dzień Waszego ślubu? Czy będą w stanie pracować z Twoimi potrzebami religijnymi? Jaki rodzaj rapportu masz z nim osobiście i czy może się to przełożyć na dobre zdjęcia? To tylko kilka rzeczy, które będziecie chcieli rozważyć zanim dokonacie ostatecznego wyboru. Zalecamy znalezienie co najmniej trzech fotografów, którzy odpowiadają Waszym gustom i spełniają Wasze potrzeby, a następnie porozmawianie z każdym z nich przez telefon lub osobiście przed wybraniem jednego z nich jako oficjalnego fotografa na Wasz wielki dzień. Większość wedding plannerów zaleca zrobienie tego, abyś miał pewność, że wszystko będzie dokładnie tak jak chcesz.

Wybór fotografa na wesele wcale nie jest prosty

Fotografowie ślubni są w trudnej sytuacji. Muszą dostarczyć Ci przepiękne zdjęcia, które opowiedzą Twoją historię, ale mają też swoją własną wizję tego dnia. Przy tak wielu rzeczach, które dzieją się w tym samym czasie, łatwo jest przeoczyć pewne ważne szczegóły podczas zatrudniania fotografa. Nie martw się – zebraliśmy pytania do fotografa ślubnego, które pomogą Ci zawęzić wybór i upewnić się, że będziesz zadowolony z efektu końcowego. Pytaj śmiało! Pamiętaj, aby być cierpliwym, gdy będą odpowiadać. Niektórzy fotografowie mogą zdecydować się odpowiedzieć na wszystkie pytania, podczas gdy inni mogą odpowiedzieć na niektóre i skierować Was do innego fotografa, który specjalizuje się w pewnych dziedzinach.

Jakie pytania zadać fotografowi ślubnemu na spotkaniu?

Jeśli jesteś zainteresowany sfotografowaniem mojego ślubu, chciałbym porozmawiać z Tobą o tym, jaki pakiet moglibyśmy stworzyć. Ile godzin będziesz pracował w dniu naszego ślubu? Jak dużo podróży będzie z tym związanych?

Niektórzy fotografowie wolą pracować bez asystenta, podczas gdy inni pobierają opłaty za usługi drugiego fotografa. Jeśli nie jesteście pewni, czy potrzebujecie asystenta, czy nie, zapytajcie swojego fotografa, czy go ma i ile osób będzie mu pomagać podczas Waszej sesji. Asystent powinien być kimś, kto jest oddany pomaganiu Twojemu fotografowi w jakikolwiek sposób, od ustawienia tła po upewnienie się, że Ty i Twoja rodzina czujecie się komfortowo podczas sesji. Posiadanie kilku asystentów pozwala jednemu z nich być bardziej zaangażowanym w przenoszenie sprzętu i inne zadania, podczas gdy drugi może pozostać bliżej obiektu, by uchwycić bardziej szczere momenty.

Większość fotografów ma pewien promień, poza który nie będzie podróżować na ślub. Powyżej pewnej odległości możesz być zobowiązany do zapłacenia także za nocleg swojego fotografa. Jeśli potrzebujesz tylko trzech godzin ich czasu, to powinieneś tak zaplanować sesję, by nie kolidowała z ich planem pracy. Nawet jeśli chcesz zapłacić mu za jego czas z góry, upewnij się, że jest jasne, za co przysługuje mu dodatek w postaci dodatkowych kilometrów. Rozejrzyj się też za skorzystaniem z usług wirtualnych fotografów online. Mogą oni dojechać do Was i zapewnić reportaż z dowolnego miejsca, jeśli nie będziecie mogli dotrzeć na ślub.