Trawnik jest jedną z bardziej wymagających roślinności. Czym więcej posiadamy hektarów trawnika, tym więcej czeka nas pracy. Aczkolwiek, jeżeli pragniemy mieć zawsze znakomicie przygotowany trawnik przed posesją, to warto włączyć w życie kilka wskazówek. Na początek przed samym sezonem, warto dokładnie zweryfikować nasz sprzęt do koszenia trawy. Przede wszystkim ważna jest ogólna kondycja urządzeń, a tym bardziej ostrość noży. Jeżeli dopiero przystępujemy do zakupu sprzętu, to warto dostosować jego moc i szerokość roboczą do rozmiarów trawnika, biorąc także pod uwagę wszelkie zakamarki, na przykład w pobliżu krzewów, tarasu czy też grządek. Szczególnie należy zadbać o młodą trawę, która nie zdążyła się jeszcze zakorzenić, wówczas kosiarka powinna być wyposażona w odpowiednie ostre noże, gdyż w innym przypadku, zamiast kosić trawę to może ją zwyczajnie wyrywać.

Pamiętajmy o pierwszym koszeniu trawy, świeżo zasianej roślinności. Otóż, pierwsze koszenie powinno odbyć się dopiero gdy trawa osiągnie kilkunastocentymetrowy wzrost i dopiero później można stopniowo obniżać jej wysokość do zamierzonej. Szczególnie trzeba pamiętać, aby ździebła przycinać maksymalnie do połowy, gdyż w przeciwnym razie dochodzi do odsłonięcia najdelikatniejszych części roślinności, na które silnie oddziałują gorące płomienie słoneczne i pod ich wpływem sukcesywnie spalają. Koszenie trawy powinno być dostosowane do warunków atmosferycznych. W upalne dni zaleca się kosić trawę, tak by pozostała ona nieco dłuższa, by zbyt mocno jej nie przesuszyć. Z kolei w chłodne dni zaleca się pozostawiać kilka dni więcej odstępu od kolejnego koszenia, ponieważ trawa rośnie wolniej.

Jak często powinno się kosić trawnik? Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju i w jakich celach posiadamy trawnik. Jeżeli jest to trawnik ozdobny, wówczas warto dbać o niego i z dużą częstotliwością go kosić, przy najmniej dwa razy w tygodniu, jego murawa powinna być nieskazitelnie gładka. Trawnik przeznaczony do rekreacji czyli do grania w piłkę, leżenia na kocu czy też rozpalania grilla, powinien być koszony maksymalnie do dwóch razy w tygodniu, tak by był odporny na wszelkie zniszczenia. Jeśli nasz trawnik narażony jest w przeważającej części na zacienienie, najlepiej wówczas kosić go raz na dwa tygodnie, by mógł on spokojnie odrobinę odrosnąć. Nadzwyczajnym przypadkiem jest trawnik łąkowy, który zazwyczaj utrzymuje się w wysokości kilku centymetrowej, wówczas najdogodniej będzie go kosić do trzech razy w roku.