Podczas projektowania przestrzeni zewnętrznej wybór odpowiednich mebli ogrodowych może być równie ważny jak rośliny i elementy wyposażenia. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać prostym wyborem; w końcu to tylko drewniane krzesła z poduszką, prawda? Cóż…nie do końca. Chociaż prawdą jest, że istnieje wiele ogólnych rodzajów mebli ogrodowych na rynku – fotele bujane, ławki, itp – każdy kawałek pochodzi z własnym zestawem zalet i wad dla indywidualnej przestrzeni. Nie ma „jednego rozmiaru dla wszystkich” rozwiązania, jeśli chodzi o idealne krzesło lub stół na zewnątrz. Każdy wybrany mebel ogrodowy powinien być oparty na wielu czynnikach.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Wiele rodzajów mebli ogrodowych jest wyposażonych w tkaniny, które z czasem ulegają zniszczeniu pod wpływem promieniowania UV. Może to prowadzić do odbarwienia tkaniny lub, w niektórych przypadkach, nawet samego drewna. Dzięki kilku prostym wskazówkom i rozważaniom możesz jednak wybrać idealne projekty, które wytrzymają lata użytkowania na zewnątrz. Na przykład, wiklinowy projekt może być doskonałym wyborem dla patio, które widzi dużo słońca, podczas gdy drewniany stół prawdopodobnie będzie musiał być olejowany, aby lepiej wytrzymać elementy.

Komfort

Poziom komfortu, jaki chcesz mieć w swoich meblach zewnętrznych, w dużej mierze zależy od tego, jak zamierzasz korzystać z przestrzeni. Na przykład, jeśli planujesz gościć duże imprezy i mieć małe dzieci w ogrodzie, możesz chcieć iść z bardziej wytrzymałym i twardym projektem, takim jak drewniane meble. Jeśli jednak chcesz mieć bardziej intymną, stylową przestrzeń, możesz chcieć iść z miękkim, bardziej skórzanym materiałem dla dodatkowego komfortu.

Przenośność i przechowywanie

Jeśli planujesz regularnie przenosić swoje meble ogrodowe do wnętrza, będziesz chciał wybrać kawałki, które są lekkie i łatwe do rozebrania. Jeśli jednak używasz stacjonarnego zestawu na zewnątrz, najlepiej jest iść z solidniejszą konstrukcją, która będzie trwała dłużej. Jeśli jednak mieszkasz w łagodniejszym klimacie, to możesz rozważyć tkaniny, które są lżejsze i oddychające. Alternatywnie, jeśli masz bardziej umiarkowany klimat, możesz rozważyć mocniejsze, grubsze tkaniny, które będą lepiej trzymać się w deszczu i wietrze.

Kolory w stylu

Wiele rodzajów mebli ogrodowych występuje w nieskończonej ilości wzorów, deseni i tkanin; łatwo jest zostać przytłoczonym przez wybór. Najlepszym sposobem na zawężenie wyboru jest skupienie się na palecie kolorów reszty przestrzeni zewnętrznej. Na przykład, jeśli projektujesz nowoczesną przestrzeń, możesz chcieć użyć głównie czarnych i białych tkanin, podczas gdy bardziej rustykalna przestrzeń może być bardziej odpowiednia dla neutralnych, ziemistych odcieni.

Stabilność stóp

Jednym z najbardziej pomijanych aspektów wyboru odpowiednich mebli ogrodowych jest stabilność stóp. Jeśli masz nierówną powierzchnię lub obszar, który dostaje dużo deszczu, będziesz chciał projektu z szeroką i solidną podstawą. Chociaż możesz kochać wygląd eleganckiego, nowoczesnego stołu, prawdopodobnie przewróci się on przy silnym wietrze lub silnych opadach deszczu. Szeroki, ciężki stół, z drugiej strony, wytrzyma prawie każdą pogodę.

Marki i jakość materiałów

Niektóre marki są lepiej znane z wysokiej jakości mebli zewnętrznych niż inne. Na przykład marka Teak jest znana ze swoich tekowych mebli ogrodowych na zewnątrz – jeszcze bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę rodzaj drewna tekowego, które jest używane do produkcji mebli. Drewno tekowe jest popularnym wyborem dla mebli zewnętrznych ze względu na swoją trwałość, odporność na wodę i stabilność.

Stabilność i bezpieczeństwo

Wiele rodzajów mebli ogrodowych jest również przeznaczonych do użytku wewnętrznego i jako takie nie są dostarczane z mocowaniami lub kotwicami. Jeśli planujesz duże spotkania lub imprezy w swojej przestrzeni zewnętrznej, możesz rozważyć zainwestowanie w droższy projekt z funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak punkty kotwiczne, aby zapobiec jego zdmuchnięciu lub przewróceniu się.

Kiedy już wybierzesz swoje idealne meble, ważne jest, aby dbać o nie przez cały rok. Idealne jest regularne czyszczenie mebli drewnianych preparatem na bazie wody, ponieważ produkty na bazie rozpuszczalników mogą z czasem uszkodzić drewno. Ponadto wszystkie meble ogrodowe należy przechowywać w pomieszczeniach zamkniętych w okresie zimowym, kiedy są najbardziej podatne na uszkodzenia. Wreszcie, podczas projektowania przestrzeni zewnętrznej, możesz rozważyć kolor swoich mebli, jak również. Ciemne kolory zazwyczaj wyglądają najlepiej na tle zieleni, podczas gdy jaśniejsze kolory będą wyróżniać się bardziej na tle niebieskiego nieba i chmur.