Szparagi to wyjątkowo smaczne warzywa, które są polecane szczególnie dlatego, iż są one bardzo lekkostrawne. Trzeba jednak pamiętać, że szparagi to warzywa sezonowe, które królują na naszych stołach jedynie przez kilka tygodni, na przełomie maja i czerwca. W sprzedaży występują dwa rodzaje szparagów: białe i zielone. Białe szparagi rosną w zasadzie delikatnie pod powierzchnią ziemi, zaś zielone nad ziemią. Czy istnieje możliwość uprawy szparagów w przydomowym ogródku? Jest to bardzo wątpliwa kwestia, gdyż szparagi wymagają specjalnych warunków do swej uprawy.

Przygotowując się do uprawy szparagów, należy wiedzieć, iż są to rośliny światłolubne. Najlepiej rosną od strony południowej, gdyż właśnie to wiosną, wówczas jest najwięcej światła. Szparagi są bardzo podatne na zmiany temperatury. Jeżeli jest ona zbyt wysoka, wówczas ich główki bardzo szybko się rozluźniają. Natomiast gdy na dworze jest zbyt zimno, wtedy warzywa rosną zbyt wolno i robią się twarde, włókniste oraz gorzkie. Szparagi są wrażliwe także, na silne porywiste wiatry, od których należy rośliny osłaniać, tak by ich długie pędy nie połamać. Są to również rośliny, które lubią wilgotność, w związku z tym z powodzeniem rosną w pobliżu stawów i jezior. Jednakże zbyt wysoka wilgotność, także może zaszkodzić, wówczas na pędach szparagów pojawiają się rozmaite choroby. Szparagi należy sadzić w glebie o odczynie zasadowym, w ziemi rozpulchnionej, tak by wypustki mogły z łatwością się przez nią przebić. Zarówno odmianie białej, jak i zielonej nie służy gleba gliniasta ani kamienista.

Przy uprawie szparagów, szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na groźne szkodniki, które bardzo mocno mogą zaszkodzić rośliną. Najbardziej zagrażająca jest mucha szparagowa, ale również wiele niekorzyści może wprowadzić mszyca burakowa. Z kolei, przypatrując się chorobą, to szparagi najczęściej podatne są na zgniliznę korzeni oraz podstawy pędów, pleśń, a także rdzę szparagową. Ażeby uniknąć powyższych zagrożeń, najlepiej regularnie warzywa odchwaszczać, spulchniać ziemię oraz często usypywać i rozorywać wały plantacji.

Jak rosną szparagi?

Szparag jest rośliną o niskiej zawartości włókien, która lubi rosnąć w zacienionych miejscach. Ma twarde, włókniste podziemne łodygi i zazwyczaj rośnie w glebie, często w pobliżu wody. Łodygi szparagów są długie, chude i twarde – nie łamią się łatwo i nie więdną, tak jak robią to delikatne pędy liści skrzypiec. W naturze szparagi rosną tam, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć: Na alpejskich łąkach lub na górskich zboczach. Jednak większość szparagów sprzedawanych w supermarketach jest uprawiana na terenach podatnych na monsuny, gdzie rosną inne rośliny. Jak więc można wyhodować własne szparagi? W naturalny sposób

Hoduj swoje własne szparagi

Wyhoduj własne szparagi uprawiając je w doniczkach lub pojemnikach na balkonie lub werandzie balkonowej. Przynajmniej jedna doniczka powinna być większa od pozostałych, aby nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Na werandzie balkonowej szparagi mogą rosnąć na wysokość od 5 do 15 stóp (1,5 – 5 m), w zależności od klimatu. Na poziomie gruntu szparagi będą wyglądać raczej wrzecionowato. Jeśli uprawiasz je w doniczkach, trzymaj je w nich, aby nie wrastały w lilie lub inne chwasty.

Wybierz odpowiednią glebę

Rodzaj gleby, w której uprawiasz swoje szparagi jest ważny, ale nie kluczowy. Najważniejsze, aby była to dość sztywna, piaszczysto-gliniasta gleba. Szparagi lubią rosnąć w bardzo głębokich, dobrze odprowadzających wodę glebach, ale będą też rosły w płytkich glebach z dużą ilością magnezu i potasu. Nie jest konieczne stosowanie materii organicznej w glebie. Można użyć ziemi ogrodowej, rozłożonego granitu, piasku krzemionkowego lub perlitu. Wszystkie one stanowią dobrą glebę. Gleba nie powinna być zbyt bogata ani zbyt uboga, ponieważ rośliny będą się z nią zmagać.

Sadzić we właściwym miejscu

Posadź swoje szparagi w dużej donicy lub pojemniku, który bez problemu zmieści się na balkonie lub werandzie. Na balkonie lub werandzie szparagi wyrosną naturalnie na wysokość 1,5 – 5 m. Jeśli uprawiasz je w większej donicy, posadź je tak, aby zdominowały przestrzeń. Jeśli uprawiasz je w małej doniczce na parapecie, posadź je tak, aby wyrosły w wystarczająco dużej donicy, aby zmieściły się na balkonie. Jeśli nie uprawiasz szparagów w pojemniku, posadź je u podnóża stołu, w pobliżu okna lub w innym miejscu, gdzie będą miały dużo światła i cyrkulację powietrza. Szparagi preferują dobrze zdrenowaną glebę i rzadko kiedy udaje im się przetrwać bez podlewania.

Zapewnij odpowiednią podporę

Szparagi dobrze radzą sobie w pełnym słońcu. Nie lubi przebywać w ciemnych, wilgotnych miejscach, w których rosną inne rośliny. Upewnij się, że w domu jest co najmniej jedno okno szklarniowe, aby roślina dostała trochę światła. Jeśli uprawiasz szparagi w doniczce montowanej na ścianie, upewnij się, że jest ona bezpiecznie zamontowana na mocnym filarze, stole lub czymś, co nie będzie łatwe do przesunięcia. Jeśli Twoje szparagi są nieco twardsze niż przeciętne, możesz użyć odrobiny korka lub innego okablowania, aby wzmocnić podporę.

Nie przesadzaj z wodą

Nadmierne podlewanie jest jedną z głównych przyczyn więdnięcia szparagów. Kiedy wydaje ci się, że wlałeś wystarczająco dużo wody dla swojej rośliny, nagle cała wilgoć znika. Gdy tylko gleba wyschnie pomiędzy podlewaniem, można zauważyć, że łodygi szparagów zaczynają więdnąć. Nadmierne podlewanie jest gorsze w gorącej, wilgotnej pogodzie. Jeśli uprawiasz szparagi w doniczkach lub pojemnikach, upewnij się, że gleba nie jest wypełniona w więcej niż 2/3. Jeśli uprawiasz je w większej donicy, wybierz glebę, która jest wypełniona w 1/3. W pojemnikach należy zachować równomierny podział roślin.

Nie zbieraj roślin, gdy są jeszcze zielone

Gdy szparagi będą miały około miesiąca, będą gotowe do zbioru. Jak tylko staną się twarde i włókniste, są gotowe do zbioru. Jeśli uprawiasz swoje szparagi od jakiegoś czasu, może się okazać, że zaczęłaś nabierać odpowiedniej siły, aby wyciągnąć włócznie z ziemi. Jeśli jesteś pewien, że są one gotowe do zerwania, po prostu pozostaw je w ziemi.

Ogrodnictwo to naprawdę łatwe hobby, którym może cieszyć się każdy. Jeśli masz kilka wolnych godzin każdego dnia, możesz wyhodować swoje własne szparagi z nasion lub z sadzonek, które możesz zebrać z ogrodu. W rzeczywistości, uprawa własnych szparagów to świetny sposób na wypróbowanie różnych typów roślin i sprawdzenie, które lubisz najbardziej!